פעילויות ואטרקציות

הזמינו מלון

Booking.com

טוסו על בטוח

באנר-קריאת-כתבה-על-ביטוח-260

טיול באיזור מונטה קריסטי

טיול באיזור מונטה קריסטי חייב לכלול את הפארק הלאומי מונטה קריסטי ואת האיון הקטן דה מורו. שמה המלא של העיר מונטה קריסטי הוא סן פרננדו דה מונטה קריסטי, על שמו של פרדדינד מלך ספרד, שחתם על גירוש היהודים ב-1492. העיר נוסדה נוסדה בשנת 1501, ולכן המבקרים בה ימצאו הזדמנות נהדרת להיפגש עם היסטוריה דרמטית, כמו גם עם נופי טבע מרהיבים, אתרי צלילה מסודרים מיוחדים במינם ומינים נדירים של בעלי חיים. עיר הנמל הוותיקה מתהדרת בטיילת חדשה ומרינה עם סירות ובתי קפה וברים קסומים. ליד העיר חופים יפים אחדים, בהם חוף אל מורו וחוף ג'ואן דה בולנוס (PLAYA JUAN DE BOLAÑOS).

צלילה בתוך ספינות פיראטים טבועות

פסל פיראטים על אנייה

החופים של מונטה קריסטי שברפובליקה הדומיניקית מתאימים לצוללנים מקצועיים אוהדי ארכאולוגיה ימית. עשרות ספינות שטבעו מוטלות על קרקעית הים בסמוך לחופים, והן מהוות אטרקציה תיירותית לצוללנים רבים מרחבי העולם. בין כלי השיט שנטרפו כלי שיט רבים של הצבא הספרדי, אוניית קרב בריטית ואוניות פיראטים הולנדים. אחד הידועים שבהם הוא שודד הים פרנסיס דרייק אשר השתמש במונטה קריסטי כבסיס אספקה לספינות שלו, והסתתר מהצי הספרדי במאה ה-16. דרייק, כמו פיראטים אחרים בזזו ספינות ספרדיות רבות, הרגו את צוות המלחים ולבסוף הטביע את כלי השיט בסמוך לחוף מונטה קריסטי.

רוב האוניות, מתוך 150 האוניות הטרופות, כבר התגלו ואותרו; חלק מהן נמצאות במים רדודים בסמוך לחוף. אחד מאתרי האוניות הטרופות הנודעות מכונה תאונת המקטרת של מונטה קריסטי (Monte Cristi Pipe Wreck).  בעומק של 4.4 מטר מוטלת על על גבי מצע עשב ים אונייה טרופה. נמצאו בה מקטרות עישון טבק רבות, חפצי קרמיקה רבים ומוצרי סחר יוקרתיים, אשר יובאו למונטה קריסטי ורובם יוצרו בגרמניה במאות ה-16 וה-17.

הים עוטף את הרפובליקה הדומינקנית ממזרח, צפון ומערב. הטיילת של מונטה קריסטי מציעה אפשרויות לבילויים עם ניחוח מקומי. מדובר באירועי מוסיקה צבעוניים בסופי שבוע, עם נגנים עליזים ילידי האי ואירועי ריקודים ססגוניים כמו בצ'אטה ומרנגה שתוכלו להצטרף אליהם. לאחר הפעילות הנמרצת ברחבת הריקודיםהזו תהיו מן הסתם רעבים למדי; ואם באוכל מקומי אופייני חשקה נפשכם תוכלו להתכבד במעדן המסורתי המקומי הכולל עז אפויה (Chivo liniero) במסעדות הרבות לאורך הטיילת וכביש נאווארטֶה.

ההיסטוריה של מונטה קריסטי

ההיסטוריה של העיר כוללת את הכובשים הספרדים והצרפתים שהגיעו באוניות גדולות, כנופיות שודדי ים שסיירו יומם ולילה סביב האי, ואלפי מהגרים אירופאים, שחיפשו הזדמנויות להתעשר בארצות העולם החדש. המהגרים הביאו אתם אלפי עבדים מאפריקה השחורה, הם הכחידו את האינדיאנים המקומיים, ובנו בניינים בסגנון מערבי שתוכננו על ידי מיטב המהנדסים.

תרבות המהגרים כוללת בתים מהודרים בסגנון ויקטוריאני סביב כיכר העיר, ברחוב וילה דונה אמיליה (VILLA DOÑA EMILIA) על שם גבירה אצילית שנולדה בספרד, ניצב בית משפחת רודריגז חימנס, שאת חומר הבניין לביתה הביאה דווקא מצרפת במאה ה-19. במרכז כיכר העיר מגדל שעון יוקרתי שתיכנן המהנדס צרפתי אלכסנדר גוסטב אייפל במאה ה-19.

באזור כיכר העיר בתים רבים נבנו בבסגנון קונטיננטלי והתגוררו בהם שליטים ומדינאים שפעילותם קשורה למרחב דובר הספרדית במרכז אמריקה. למשל איש הצבא הדומיניקני מקסימו גומז ( MUSEO DE MÁXIMO GÓMEZ) אשר בביתו שנבנה במאה ה-19 הפך למוזיאון קטן, עם פריטים ומסמכים אותנטיים. מומלץ לבקר גם בכנסייה המפוארת איגלסיה סאן פרננדו (IGLESIA SAN FERNANDO) עם מגדל פעמונים וחלונות ויטראז' אמנותיים.

בסמוך לחוף ג'ואן דה בלנוס פועלות בריכות מלח ים שעליהן פרנסתם של רבים מתושבי העיר במשך דורות רבים. תעשיית המלח במונטה קריסטי נשענת על ידע מסורתי ושיטות שהוכיחו את עצמן מאז ימי הביניים. במסגרתן מנקזים את מי הים אל הבריכות רדודות. המים מתאיידים אט-אט וגבישי המלח נאספים למיכלים ומשם למלחיות שעולות על שולחנם של תושבי האי.

האיון אל מורו

מול חוף אל מורו נמצא האיון אל מורו, המורכב ממערכת סלעים חשופים המזדקרת עד גובה של 242 מטר מעל פני הים הכחול-ירוק. אפשר להגיע אל האיון בסירות מחוף מונטה קריסטי. בסמוך לאל מורו צמודה שרשרת האיונים המעניינים בשם: לוס קאיוס דה לוס הרמאנוס (Los Cayos de los Siete Hermanos), שמשמעותו הסמלית היא "מפתחות שבעת האחים". האיונים נכללים כיום בפארק הלאומי מונטה קריסטי, והשיט אליהם מאורגן היטב לתיירים.

גלילה למעלה