פעילויות ואטרקציות

הזמינו מלון

Booking.com

טוסו על בטוח

באנר-קריאת-כתבה-על-ביטוח-260

הפארק הלאומי Sierra De Bahoruco

אגם Enriquillo - הפארק הלאומי Sierra De Bahoruco
אגם Enriquillo – הפארק הלאומי Sierra De Bahoruco

על חלק מהרכס של הרי Sierra de Baoruco שוכן הפארק הלאומי Sierra De Bahoruco והוא משתרע על פני 500,000 דונם. פארק זה ביחד עם הפארק הלאומי Jaragua ואגם Enriquillo מהווים את השמורה הביוספרית Jaragua-Bahoruco-Enriquillo. זו השמורה הביוספרית הראשונה ברפובליקה הדומיניקנית שהוכרה ע"י אונסק"ו בשנת 2002 והיא למעשה אחת המערכות האקולוגיות החשובות והעשירות ביותר באי היספניולה כולו.

מלונות מומלצים בפארק

מה תמצאו בפארק?

הצומח

הצמחיה בפארק מגוונת וכוללת 1410 מיני צמחים. כמו כן, השמורה מכילה 166 מיני סחלבים (52% מהסחלבים של הרפובליקה הדומיניקנית) מהם 10% אנדמיים. כמו כן, הרכס כולל 5 סוגי יערות.

Hoyo de Pelempito
Hoyo de Pelempito
  • יער יבש – גדל בגבהים שבין 100-840 מטר והוא קיים במקומות שסובלים מבצורת לפחות חצי שנה רצוף. תמצאו בו הרבה קקטוסים. ברכס זה ניתן למצוא יערות מסוג זה בחלק הצפוני (Puerto Escondido) והמרכזי (Hoyo de Pelempito) של הרכס.
  • יער חצי יבש – גדל בגבהים שבין 100-890 מטר והוא קיים במקומות שסובלים מבצורת לפחות 3 חודשים ברצף. במקומות אלו היער מכסה 60-90% מהשטח וגובה צמרות העצים נע מ-7 ועד-20 מטר
  • יער גשם – גדל בגבהים שבין 660-1120 מטר באקלים רטוב ללא תקופות יובש. במקומות אלו היער מכסה 80-90% מהשטח וחופת היער מגיעה לגבהים שבין 15-30 מטר.
  • יער עננים – גדל באזורים הרריים גבוהים שבהם העננים מתעבים וגורמים לתנאי לחות גבוהים. ברכס ניתן למצוא יער עננים במורדות הדרומיים (בגובה 1300 מטר) ובמדרון הצפוני החל מ-1700 מטר.
  • יער אורנים – גדל בחלקים הגבוהים ביותר של הרכס מעל יערות העננים בתנאים קיצוניים.

Brunellia comocladifolia עץ בפארק

הציפורים

כמו כן, ברכס נמצאים 32 מתוך 34 מינים אנדמיים של הציפורים במדינה כולה, מהם מספר מינים בסכנת הכחדה ו-21 מינים של ציפורים נודדות שחורפות במקום. יש לקחת בחשבון שאפילו החוקרים חלוקים בדעותיהם בעניין זה, למשל יש כאלו שטוענים שבפארק יש 130 מינים של ציפורים מתוכן 10 מינים אנדמיים ו-47 מינים של ציפורים נודדות.

בעלי חיים נוספים

בפארק יש כ-40 מינים של בעלי חיים בסכנת הכחדה מהם 6 מינים של צפרדעים, 2 מינים של יונקים ועוד.

הגיאולוגיה והגאוגרפיה של הפארק הלאומי Sierra De Bahoruco

רכס הרי Sierra de Baoruco נמשך לאורך 70 ק"מ (2400 קמ"ר) בקצה הדרום-מערבי של הרפובליקה הדומיניקנית בתחומי המחוזות פדרנלס, Independencia, ברהונה ו- Baoruco. הרכס הוא תוצאה של התנגשות שני לוחות טקטוניים. הלוח האטלנטי והלוח הקריבי וכיום הוא כולל חלקים גדולים מהקריביים. בכל מדינה קיבל הרכס שם משלו, למשל במדינת האיטי ניתנו לו השמות Massif de la Selle ו-Massif de la Hotte.

הרכס נוצר לפני 66-145 מיליון שנה ומקורו וולקני ותת ימי (כנראה כתוצאה מהתפרצות געשית ימית). עם השנים כוסה הרכס בשכבות של משקעים גיריים ממוצא ימי כמו אלמוגים ועם הזמן עלה הרכס לפני השטח וגובהו כיום יותר מ-2000 מטר מעל פני הים. למעשה, ההר הגבוה ברכס בתחום הרפובליקה הדומיניקנית הוא Loma del Toro (ליד הגבול עם האיטי) שמתנשא לגובה 2367 מטר.

למעשה, ברפובליקה הדומיניקנית יש לרכס גבולות ברורים. בצפון Hoya de Enriquillo, בדרום מישורי Procurrente de Barahona, במזרח הים הקריבי ובמערב מערכת Massif de la Selle שבהאיטי. הרי הרכס ידועים באבני חן כחולות בשם לרימר שנוצרו בהתפרצויות געשיות (הן נמכרות באי כמזכרות). האבנים הם מינרל שמקבל את צבעו הייחודי הודות לשילוב בין חומצות של סידן ונתרן.

אבן לרימר
אבן לרימר

האוכלוסיה

הרכס שוכן באחד האזורים העניים ברפובליקה הדומיניקנית ומנהל יחסים סימביוטים עם התושבים. הם מסתמכים על הרכס המיוער לצורך מזון, מים, גידול בקר וצאן ומוצרים שונים והיער מספק להם הגנה מפני מפולות. עם זאת, במידה ויימשכו הפעולות האנושיות במקום (כמו חקלאות מסחרית, ייצור פחם, שריפות וביעור יער, הכנסת חיות בית, שימוש במוצרי הדברה, ציד בלתי חוקי, כריית אבן גיר ועוד) עתיד המקום בסכנה.

האקלים ברכס

האקלים של הרכס מגוון ונע מאקלים יבש לאקלים לח. רוב המשקעים יורדים באזור  Bahoruco מסיבה אחת: ענני הגשם מהים פוגשים תחילה בהרים שם. באזור מערב הרכס כמות המשקעים יורדת עקב אפקט צל הגשם. הטמפרטורות באזור מגוונות אף הן, באזור Hoya de Enriquillo  וב-Procurerente Sur of Barahona הן בממוצע 28 מעלות צלזיוס, אך הן יורדות בממוצע במעלה וחצי כל 100 מטר.

הנחלים ומקורות המים

רוב הנחלים של הרכס מתנקזים לים או לאגם Enriquillo, אך רובם נחלי אכזב. בצד הצפוני של הרכס נמצא הנהר הגדול Las Damas שמימיו משמשים להפקת חשמל. בנוסף ישנם נחלים איתנים נוספים כמו Angostura, Arroyo Arriba, Bermesí, Arroyo Blanco. במזרח הרכס יש רק 3 נחלים איתנים: Palomino, Bahoruco ו-Nizaíto ובמזרח הרכס נחל איתן אחד – Pedernales.

מקומות לינה מומלצים בפארק

מסלול טיול מומלץ בפארק

טיול ברכס מאפשר לגלות את החי והצומח הטיפוסי של הפארק ומומלץ להרחיבו למספר ימים. כך תוכלו ללון בכפר מקומי בלב יער עננים (למשל הכפר Cachote), לחלוק את ארוחותיכם עם הקהילות ההרריות ברכס, לחוות את העיר היחידה ברכס (Polo) וליהנות מהנופים, היערות, השבילים והביולוגיה של המקום. והסירו דאגה מלבכם כי הרוח מהים תעזור לכם להתגבר על השמש והחום.

לפניכם מסלול מעגלי מומלץ של 3 ימים ו-2 לילות אבל כמובן שאתם יכולים לשחק עם המסלול כאוות נפשכם. לקצר או להרחיב לפי הצורך.

יום 1 – טיול רגלי מהכפר Paraiso לכפר Cachote במשך כ-6 שעות כולל עלייה של כ-1000 מטר.

דרגת הקושי של יום הליכה זה נחשבת לבינונית עד קשה והיא כרוכה בהליכה בין גידולים חקלאיים ומטעי קפה אבל יש ממנה גם תצפית על חוף Paraiso ועל עמק Nizaito. אל תדלגו על ביקור בקהילה המקומית Charco Blanco ובמרכז המבקרים של Cachote.

יום 2 – טיול רגלי מ-Cachote לעיר פולו (Polo) לאורך כ-7 שעות כולל עלייה של כ-700 מטר.

דרגת הקושי של יום הליכה זה נחשבת לבינונית והיא כוללת ירידה בערוץ נהר Cortico והליכה בנופים שמשתנים מיערות עבותים לשדות פתוחים וחלקות חקלאיות, למשל של קפה, קקאו, תירס ושעועית. לאורך כל הדרך תיהנו מנופים מרהיבים ואחרי הכפר El Gajo תפנו לכיוון כפר La Lanza. הדרך לכפר הזה כוללת ירידה חדה, חצייה של נהר ועלייה תלולה באמצע מטעי קפה. בכפוף למצב המים בנהר Nizaito ניתן להמשיך לעיר הקפה פולו ברכב (למשל רכב שכור). שימו לב: אם המפלס גבוה תאלצו ללכת ברגל כי רכב לא יוכל לחצות את הנהר.

לינה בפולו

יום 3 – טיול רגלי מפולו ל-Paraiso לאורך כ-5 שעות כולל ירידה תלולה של 900 מטר.

דרגת הקושי של יום הליכה זה נחשבת לקלה והיא תלויה בתנאי מזג האויר. ביום טוב תוכלו ליהנות מרחצה בבריכות הטבעיות Mata de Maïz שמימיהן מגיעים מנהר Nizaito. משם תרדו לכפר Fincas ותלכו לאורך נהר Nizaito כולל מספר פעמים שבו תחצו אותו. לבסוף תגיעו לחוף של אבנים לבנות שבו הנהרות Cortico ו-Nizaito משתלבים לנתיב מים אחד (מקום מושלם להפסקת צהריים). משם תמשיכו לאורך הנהר ותבקרו בכפרים Platon ו-Villa Nizao ןבחזרה אל Paraiso.

גלילה למעלה