מפלי Salto de Jimenoa בחרבקואה

מפלי Salto de Jimenoa הם 2 מפלים שנמצאים במרחק של 20 דקות נסיעה מחרבקואה ונחשבים לאחת האטרקציות המקומיות. מפלים אלו נמצאים על נהר עם שם זהה והתגלו רק בתחילת המאה ה-20 באופן מפתיע ע"י האנגלים שבנו אז מתקן הידרואלקטרי במקום. אז אם אתם רואים ארובה עשויה מלבנים תדעו מי השאיר אותה אחריו ומתי… ואם המקום נראה לכם מוכר אתם לא טועים – סצנת הפתיחה של הסרט "פארק היורה" צולמה ממש פה.

מפלי SALTO DE JIMENOA בחרבקואה

מפלי SALTO DE JIMENOA בחרבקואה

למרות שמדובר בשני מפלים (שנמצאים במרחק של 500 מטר זה מזה קו אווירי) הכוונה היא לרוב לאחד מהם – מפל Salto Jimenoa1 שמימיו נופלים מגובה של 35 מטר. המפל הזה נחשב לאחד מהמפלים הגבוהים ברפובליקה הדומיניקנית כולה. אגב, המפל השני שנקרא Salto Jimenoa2 אמנם נמצא לצד הכביש הראשי לקונסטנזה, אבל כדי להגיע אליו יש לרדת במורד הגבעה התלול בערך 7 ק"מ. המאמץ כמובן משתלם רק כדאי שתצטיידו מבעוד מועד בנעלי הליכה טובות, בהרבה מים ובהרבה אוויר – הרי צריך לעלות את הכל בחזרה בסיום…

המפל כאמור, נחשב לאחד מהיפים ברפובליקה הדומיניקנית, כך שהוא אתר חובה למבקרים במדינה בכלל ולמבקרים בחרבקואה בפרט. מכיוון שהמפל זורם על תצורות סלע ייחודיות וכולל חוף בקצהו, ניתן לראות את הטחב על הסלעים ואת הצמחייה הימית היחודית וזה משהו שלא רואים בכל מקום…

ישנם מספר מסלולים שדרכם ניתן להגיע למפלים באמצעות סוס או ג'יפ, אבל שביל Enriquillo באורך כקילומטר וחצי שנבנה ב-2012 ע"י הקהילה המקומית נחשב למוצלח מכולם. בכל מקרה, בשלב מסוים תיאלצו ללכת ברגל כ-100 מטר על גשר תלוי מחבלים בינות לצמחיה טרופית.

ההליכה אל המפלים

ההליכה אל המפלים

מידע חשוב נוסף

אנחנו ממליצים להקדיש להגעה למקום לפחות חצי שעה ולהיזהר אחרי הגשמים כי השביל חלקלק. אבל באופן כללי השביל מתאים לכולם ורמת הקושי שלו נמוכה.

שימו לב – המקום נחשב לשמורת טבע ולכן יש פקחים בכל מקום ונדרש תשלום כדי להגיע למפלים. זכרו שהתשלום משמש לתחזוקה ולניקיון של המקום ולשמירה על הטבע, למשל על7 הסוגים של הציפורים האנדמיות שנמצאות בסביבתו. ובינינו – דמי הכניסה כוללים גם בקבוק מים אז למה לא? בנוסף, מומלץ לנקוט באמצעי זהירות כאשר מגיעים למפלים, למשל:

  • לשמור שיהיו רק עד 4 אנשים בו-זמנית על הגשר.
  • להימנע מתנועות פתאומיות.
  • לא לשמוע מוזיקה בקולי קולות כדי לשמור על ההנאה של כולם מהמקום.
  • לא להתפתות ולשחות בבריכה הראשית בגלל הזרמים והקור (בגדות הנמוכות של הנהר דווקא מותר ואפילו רצוי…).

אנחנו ממליצים להקדיש לביקור במקום לפחות מספר שעות – אתם תרצו להישאר כאן עוד ועוד כדי להתפעל מהנוף המיוחד של הנהר וההרים. עם זאת, המקום פתוח למבקרים רק בין 08:00-17:00 אז תכננו את זמנכם בהתאם. והמלצה שלנו – אל תגיעו בשנות בצורת כי אז מעט המים שבנהר מנוצלים לטובת תחנת הכוח ההידרואלקטרית והמפלים הופכים לזרזיף.