צפייה בלויתנים בסמאנה

אחד הסיורים היפים ביותר ברפובליקה הדומיניקנית הוא צפייה בלויתנים בסמאנה כדי לצפות באיזורי המחיה של הלווייתנים גדולי הסנפיר. בכל שנה, כ-4000 לווייתנים גדולי סנפיר חורים אל חופי סמאנה והסביבה כדי ללדת או להזדווג. מינואר עד מרץ, ניתן לצפות בהשתוללויותיהם של זכרים הוללים תוך שהם מתחרים על תשומת הלב של הנקבות העדינות. נוסקים אל השמים, עומדים על זנבותיהם וראשיהם, מנפנפים בסנפירים ועוד כל מיני תעלולים מרהיבי עין.

צפייה בלויתנים בסמאנה - זנב של לויתן גדול סנפיר

צפייה בלויתנים בסמאנה – זנב של לויתן גדול סנפיר

סיורים יוצאים מהנמל ומכמה נקודות אחרות לאורך החוף הצפוני של המפרץ. הלווייתנים של סמאנה הם נכס בינלאומי והם מוגנים באופן מלא על ידי הממשלה הדומיניקנית.

תקופת ציד הלויתנים והשפעתה על אוכלוסיית הלויתנים בעולם

אלפי לווייתנים גדולי סנפיר מגיעים אל מפרץ סמנה מדי שנה לקראת עונת הרבייה בין ינואר עד מרץ. המסע שלהם הוא מסע ארוך ואיטי והוא יוצא מאזורי הקוטב הצפוני אל המים החמים והנעימים של האיים הקריביים. למרבה הצער, במשך מאות בשנים, ציידי לווייתנים השמידו את האוכלוסייה של היצורים המפוארים האלה כמעט עד הכחדתם אבל הודות למאמציהם של ארגונים כגון הועדה הבינלאומית לצייד לווייתנים (IWC), לווייתנים גדולי סנפיר יחד עם מינים אחרים הפכו למוגנים מאז 1966. עם זאת, לא חסרה עבודה בנושא כדי להגיע לכמות הפרטים שהיתה לפני תחילת תקופת ציד הלוויתנים. אוכלוסיית העולם של לויתנים גדולי סנפיר מגיעה היום לכ-40,000 פרטים שהם בערך 35% מכמות הלוויתנים שהיתה במקור.

צפייה בלויתנים בסמאנה – חויה לכל המשפחה

בלויתנים גדולי סנפיר ניתן להבחין בקלות, בין אם בשטחי המחיה או הרבייה שלהם. צפייה בלווייתנים הפכה ברחבי העולם לפעילות יותר ויותר פופולרית ולרפובליקה הדומיניקנית יש מזל שהיא אחת ממקלטי הרבייה הגדולים והטובים של הלויתנים הללו בעולם. הפעילות הזו, מתאימה לכל גיל והיציאה אל הים מתבצעת בדרך כלל בספינות מאובזרות ומצויידות ועם מדריכים מקצועיים.

ממשלת הרפובליקה הדומיניקנית אוכפת את חוקי הגנת הלוויתנים בקפדנות וזאת כדי להבטיח את הישרדות החיות המדהימות האלה. צפייה בלויתנים בסמאנה צפויה להיות חוויה מרגשת לכל מי שאוהב טבע ובעלי חיים.

עלינו להמשיך לכבד ולהגן על הענקים העדינים האלה כדי שנוכל ליהנות מהם במשך השנים הבאות. בקטע הוידאו להלן תוכלו לראות את מה שאפשר לראות בסיור טיפוסי של צפייה בלויתנים בסמאנה שברפובליקה הדומיניקנית.

לא מעט חברות טיולים בסמאנה מציעות סיורים ימיים לצפיה בלויתנים. רובם יקחו אתכם מהמלון אל המעגן שבנמל ומשם תצאו בסירות נוחות אל הים. ברוב המקרים הסיור יכלול ארוחות ושתייה כיד המלך. ברוב המקרים יהיו מדריכים דוברי אנגלית על הסירות אך מומלץ לוודא זאת קודם.