מפל סאלטו לימון – Cascada Salto Limon

מפל סאלטו לימון
מפל סאלטו לימון

מפל סאלטו לימון (Salto Limon) נמצא כעשרים קילומטרים מעיר הנמל סמנה. המפל עצמו מאוד מבודד ואפשר להגיע אליו רק בטיול רגלי שאורך 30 עד 45 דקות או על ידי רכיבה על סוסים (15 דקות). המסלול יוצא אל שביל עפר כמה מאות מטרים מזרחית למסעדה Rancho Español ומשם הוא ממשיך צפונה בדרך מתפתלת בין עצים והרים עד המפל והבריכה.

הנוף המקיף את אזור המפלים הוא ציורי, כעין פיסת גן עדן. באיזור יש בקתות קטנות צבועות בצבעים שונים עשויות מחומרים אורגניים כמו עץ דקל וגגות סכך. השטח הוא בעיקר חקלאי, עם מטעי בננה, קקאו, קפה וקוקוס. בעונה הגשומה בין מאי לנובמבר השביל יכול להיות די בוצי ורטוב ולכן כדאי ללבוש נעלי הליכה טובות ולקנות מראש שכמיית גשם. המפל נופל מגובה של 40 מטר לתוך בריכה טבעית של מים קרים ולכן אל תשכחו להביא את בגד הים שלכם כדי שתוכלו ליהנות בשחייה מרעננת בסוף המסלול.

מי נהר אל לימון צוללים 40 מטרים במורד המפל אבל הם לא רק מפל יפה. הם מספקים מים שתייה והשקייה חשובים לתושבי האיזור הכפריים שחיים מסביב. אז, בבקשה כבדו ושמרו על הטבע סביב המפל.

טובלים במפל סאלטו לימון
טובלים במפל סאלטו לימון

החי והצומח באיזור מפל סאלטו לימון

קשה לראות את הצמחייה המקורית של היער מהשביל. יש כאן יער סובטרופי לח שמשתרע לאורך גדות הנהר והשבילים המובילים למפל. אפשר לראות באיזור מינים של עצים מקומיים כגון Juan Primero (Simarouba glauca), Cigua Blanca (Ocotea coriacea), Uva de Sierra (Coccoloba diversifolia), Cabirma (Guarea guidonia) וכן דקלים שונים כמו פאלמה ריל או רויאל פאלם (Roystonea hispaniolana).

דקל רויאל פאלם הפך להיות בסכנת הכחדה בלתי מבוקרת בגלל שמשתמשים בגזעו המון ברפובליקה הדומיניקנית לבניית בתים אבל כעת הוא מוגן באופן רשמי על ידי המדינה. אגב, ציפור נחמדה מסוג שח-דקלים מקננת במינים האלה של הדקל.