20 דברים שחובה לדעת לפני טיול ברפובליקה הדומיניקנית

אז החלטתם לצאת לחופשה. אחלה! אבל לפני טיול ברפובליקה הדומיניקנית ולפני שאתם מתחילים לארוז את כל מה שאתם חושבים שתצטרכו בגן העדן הזה, אנחנו ממליצים לכם לקרוא כמה טיפים שעלולים להפוך את החופשה שלכם למהנה הרבה הרבה יותר.


20 דברים שחובה לדעת לפני טיול ברפובליקה הדומיניקנית - מונית דומיניקנית משותפת

להלן עשרים דברים שאתם צריכים לדעת לפני שתגיעו אל הרפובליקה הדומיניקנית. תרחישים אלה אולי יראו לכם כעת מצחיקים ומוזרים אבל אל תשפטו אותנו עד שתחזרו מהחופשה שלכם. חלק מהדברים הם שיקוף של המציאות כאן בישראל ויכול להיות דווקא שכן תתחברו אליהם. בכל מקרה, גם אם אתם לא מבינים את הכל עכשיו, סביר להניח שתבינו אותם אחרי שתנחתו שם…

1. המושג זמן ברפובליקה הדומיניקנית שונה מאוד מהמושג זמן בישראל. תתרגלו לזה…

אתם שונאים לאחר? שונאים את זה שמישהו אחר גורם לכם לחכות? שונאים את זה כאשר דברים לא עובדים חלק גם כשתכננתם הכל? כדאי שתפסיקו להתרגז ולהתחיל להתרגם לזמן הדומיניקני. קשה לקבוע איך בדיוק מתנהל לו הזמן הדומיניקני אבל ההערכות שלנו מדברות על הבדל של בערך 30-45 דקות משאר העולם. גם אם אתם מתכננים דברים שנתיים מראש, תמיד יהיה מישהו (דומיניקני לרוב) שיופיע מאוחר יותר. אם מישהו אומר שנפגשים בחוף בשעה 8, רוב הסיכויים שהפגישה תהיה בשעה 9. יש לי פגישה עם הרופא בשעה 16:30? יש סיכוי גבוה יותר שהוא יופיע בסביבות 17:15. דוכן הפיצה שאהבתם נפתח בשש? אל תגיעו לשם לפני שש וחצי. למעשה, הדברים היחידים המדוייקים כאן הם הסלולרי שלכם והשעון שלכם.


תכנון טיולים באנר

2. בנות, בפעם האחרונה שבדקנו, דון ז'ואן לא היה דומיניקני…

אז את רואה בחור שווה על החוף, הוא ידידותי, מסייע לך ולוקח אותך לכל מקום שבא לך ללכת. בסופו של דבר סביר שתתחילי לפתח רגשות כלפי הבחור הזה (אהבה או תשוקה, תלוי בסגנון שלך) ואת חושבת שפשוט מצאת את האביר שלך על הסוס הלבן. הוא גם כמעט מושלם ואפילו מחסום השפה לא מספיק כדי לעצור את הרומן המתפתח היפה הזה. בחלק האחורי של המוח את חושבת שהוא אוהב אותך בגלל מי שאת באמת, לא בגלל סיבות אחרות והאמת היא שאת כנראה… טועה. כל הדון ז'ואנים שפשוט מופיעים כבמטה קסם על החוף די מוכרים ברפובליקה הדומיניקנית והם מכונים כאן Sanky Pankies – המטרה שלהם בסופו של דבר היא לקבל אזרחות זרה. זה לא שאי אפשר להשתעשע על החוף, מומלץ פשוט להציב את הגבול על החול.

airalo ad

3. תמיד יהיה מקום לעוד מישהו באוטובוס

יש בחוץ שמש נעימה ואתם רוצים לראות מה יש באמת לסנטו דומינגו להציע, אבל אתם לא רוצים להיות תיירים טיפוסיים אז אתם אומרים לעצמכם שכדאי לקחת אוטובוס ציבורי או מונית ציבורית ולא מונית ספיישל. כשאתם במונית אתם מרגישים שקצת צפוף כי יש עכשיו חמישה ברכב, שניים מלפנים ושלושה מאחור. פתאום המונית מאיטה ועוצרת בפינה ואתם חושבים לעצמכם "מה קורה? אין מקום לאף אחד אחר…" לא נכון! ברפובליקה הדומיניקנית יש תמיד מקום לעוד אחד. גם אם הוא יתלה מחוץ לחלון, מחוץ לדלת או על הגג. ברוב המקרים – תמיד יש מקום לעוד אחד!

4. ישראלי ודומיניקני נפגשים על מטוס…

כשתנחתו ברפובליקה הדומיניקנית (אגב, יש כבר טיסות ישירות מישראל לפונטה קאנה), פתאום תשמעו מחיאות כפיים רמות מהדומיניקנים, אולי אפילו תראו כמה מהם מתפללים מתחבקים ואפילו מעבירים סביבם מים קדושים כמו בקבוק של דום פריניון. למרות לכך שום סיבה אמיתית, אנו משערים שהעובדה שמטוס נחת ותיפקד כראוי (בניגוד להרבה דברים אחרים ברפובליקה הדומיניקית), היא הקלה גדולה לנוסעים. לא משנה מה הסיבה, אל תשאלו אותם למה הם מוחאים כפיים ולמה יש להם מים קדושים בידיים, פשוט דמיינו שאתם נוחתים בתל אביב והצטרפו אליהם במחיאות כפיים סוערות.

5. אין דומיניקני גרוע בבייסבול

אוקיי, אז כל דומיניקני טוב בבייסבול. זה נכון כי בשלב כזה או אחר בחייו כמעט כל דומיניקני רצה להיות שחקן בייסבול. גם אם הם לא רוצים להיות כוכבי בייסבול היום, הם עדיין שיחקו בשלב כלשהו בחייהם. הערה: יש פרס של מיליון דולר לכל מי שיכול לזהות דומיניקני שמעולם לא שיחק בייסבול.

6. מסטיק הוא סוג של מטבע

COLMADO - קולמאדו - מכולת מקומית
COLMADO – קולמאדו – מכולת מקומית

אז אתם במלון שלכם והגיע הזמן קצת לצאת החוצה לקנות כמה מצרכים במכולת הקרובה שכאן היא נקראת Colmado. עמדתם בקופה ואתם מחכים לקבל את העודף שלכם בסך 5 פסו בחזרה -הבחור מאחורי הדלפק עומד לשלם לכם במסטיק ששווה 5 פסו או כל דבר אחר בעל ערך שווה. התרגלו לזה: מסטיק הוא צורה של מטבע ברפובליקה הדומיניקנית.

7. ניו יורק, מיאמי, ובוסטון הן הערים היחידות מחוץ לרפובליקה הדומיניקנית שהדומיניקנים מכירים.

לא משנה מהיכן תגיעו לרפובליקה הדומיניקנית תמיד ישאלו אותכם על מקום מגוריכם אם "זה ליד ניו יורק?". רק שתדעו, לרוב הדומיניקנים יש משפחה בארצות הברית אבל אלה נוטים לחיות בקהילות בניו יורק או מיאמי, אז אלא אם אתם גרים ליד כל הערים הללו אף אחד לא ידע באמת מאיפה אתם…

8.  שתייה במהלך היום היא מקובלת פה ויש אומרים שהיא אף חובה

דומיניקנים הם לא אלכוהוליסטים ואנחנו לגמרי לא ממליצים לכם להיות כאלה, אבל היחס כלפי שתיית משקאות אלכוהוליים כאן הוא ממש לא אותו הדבר כמו בישראל. שתיית בירה בארוחת הצהריים, במהלך הלילה, אחר הצהריים או באמצע היום היא מקובלת ממש כמו נישנוש דוריטוס אז הישענו לאחור והתחילו להנות…

9. אם אי פעם תתקעו פה בפקק, צפרו כמה שיותר ארוך וכמה שיותר חזק

אם אי פעם תתקעו בפקק, הפעילו את הצופר של הרכב. זה לא יעשה הרבה כדי לשנות את מצב התנועה בהתחשב בעובדה שאף אחד לא יכול לשמוע את הצופר שלך=כם אם כולם צופרים אבל היי, אם אתפ מחפשים חוויה דומיניקאנית אמיתית ורוצים להרגיש כמו דומיניקני מצוי, פשוט שבו בפקק וצפרו כמו כולם על כולם.

10. לפני טיול ברפובליקה הדומיניקנית תזכרו שזה לא נכון, Brugal לא מרפא הכל

רום בורגל
רום בורגל

כן, אם תשתו מספיק רום Brugal ייתכן שתשתכרו מספיק כדי לשכוח שהייתם אי פעם חולים אבל זה לא ירפא דבר. אתם עלולים לתפוס מישהו מנסה לשפשף מעט רום על עקיצות יתושים או על הגרון אם הוא מצונן תוך שהוא אומר בשלווה שרום בורגל ירפא את זה אבל אתם, כדאי שתיקחו עוד דקסמול.

11. כשהיא אומרת שהיא בת 18, בקש ממנה לראות Cédula!

בנות דומיניקניות הן מאוד אטרקטיביות והן יכולות בהחלט לגרום לך לעוף. למרות שחלקן בהחלט לא נראה בן 18, שים לב. חלק מהבנות ברפובליקה הדומיניקנית עשויות להיראות גדולות מכפי שהן באמת ולכן, לא משנה כמה בוגרת היא נראית לך, אל תתעצל, פשוט למד את הביטוי הזה: "?Y tu Cédula" ואם היא נשארת כנראה שגם יש לך מזל.

12. און צ'ין, און צ'ין צ'ין ופוקיטו הם מידות מדוייקות

המכון הלאומי למידות ומשקלות ברפובליקה הדומיניקנית קובע כי "פוקיטו" הוא אונקיה (כ-30 גרם) של כל מוצר נתון, "און צ'ין" הוא חצי אונקיה ו"און צ'ין צ'ין" הוא רבע אונקיה. ניתן לבצע את המדידות האלה באמצעות שפת הסימנים (הודות למאמציו של האיגוד הלאומי לכבדי שמיעה) על ידי הזזת האגודל והאצבע המורה זה לזו.

אוקיי, אוקיי מספיק עם הבדיחות, אבל כשתסתובבו ברפובליקה הדומניקנית מספיק זמן תבחינו שיש הבדל עצום בין השלוש.

13. התמקחו על הכל!

אלא אם כן אתם באיזשהו מרכז קניות אופנתי אתם יכולים להתמקח על כל דבר וזכרו גם שהכל למכירה, אפילו הכיור במטבח! זה לא עלבון לדומיניקנים אם אתם מנסים לעשות קצת ביזנס. גם אם תקבלו הפחתה של 50 פסו – 50 כפול 50 התמקחויות = 250 פסו = לילה נוסף במלון.

14. Mamajuana לא מהווה תחליף לויאגרה

את זה לא הספקנו עדיין לבדוק אבל הדומיניקנים אומרים שמאמאחואנה הוא חומר מגביר ומעורר חשק מיני טבעי ויש לו השפעה בדומה לויאגרה. זה יכול להיות נכון – אך יש לזכור כי שתיית חומרים לא מוכרים עלולה לגרום לפריחה מתחת לחולצה במקרה הטוב או לגרום לכם לילל אל הירח במשך אלוהים-יודע-כמה-זמן במקרה הרע.

15. משחת Vicks Vapor Rub לא מרפאת הכל, לא משנה מה הם יגידו

Vicks Vapor Rub
Vicks Vapor Rub

אז אם חטפתם קלקול קיבה מאכילת יותר מדי בשר חזיר ובננות מטוגנות או שאולי היתושים הורגים אתכם, אולי, רק אולי, יש לכם את נגיף האבולה או אולי שברתם את היד? אין בעיה שלדעת הדומיניקנים Vicks Vapor Rub לא יכול לרפא. המשחה הזו מרפאת כמעט כל דבר אצל הדומיניקנים אך אתם למרבה הצער עדיין תצטרכו ללכת לרופא…

16. אל תקשיבו לאף איטלקי – אל תבואו עם ספידו לחוף

לפני טיול ברפובליקה הדומיניקנית חשבתם אולי לקחת איתכם כיסוי עיניים? אם לא חשבתם אולי זה הזמן כי יתכן ותצטרכו אותו בחלק מהחופים ברפובליקה הדומיניקנית. בחלק מהחופים שוהים תיירים איטלקיים שמסיבה משונה כלשהי הם מרגישים צורך להתרוצץ בספידו כאילו שזה תענוג כל גדול להסתכל עליהם. שמעו, אל תעשו את זה אלא אם כן התבקשתם במפורש.

17. בירת Presidente לא מהווה תחליף לקרם שיזוף

אם אתם רואים כמה דומיניקנים רוחצים את עצמם בבירה הם כנראה עושים אחד משני דברים. או שהם כנראה יוצאים מדעתם או שהם חושבים שבאמצעות הבירה הם יכולים להשתזף טוב יותר.

18. אף פעם, לעולם אל תתקלחו אחרי שאתם אוכלים!

מה שלא יקרה, אף פעם, לעולם, לעולם אל תתנו לדומיניקני לתפוס אתכם מתקלחים אחרי ארוחה גדולה. שוב, אין הסבר הגיוני לזה, אבל מבחינת הדומיניקנים זה טאבו להתקלח אחרי האוכל. הניחוש שלנו הוא שאיפשהו לאורך הדרך, כמה דומיניקנים חוו התכווצויות או כאבי בטן במקלחת לאחר אכילת יותר מדי Mangu וחשבו שמי שאשם הם המים במקלחת, ולא המנגו.

19. הפנים שלך הולכות להישאר ככה!

אחרי ריצה מן הסתם תרצי כוס מים קרה או אולי כשתסיימי לטגן צ'יפס תצטרכי להוציא את הקטשופ מהמקרר. הסיבה לא משנה – יש ברפובליקה הדומיניקנית טאבו על פתיחת המקרר כשחם לך. התאוריה הדומיניקנית גורסת שהאויר החם על פניך והאויר הקר יתנגשו הפנים שלך יקפאו באופן פתאומי וישארו כך למשך שארית חייך. התיאוריה הטיפשית הזו מספיקה כשלעצמה- לא טרחנו לברר מה מקורה.

20. אתם חושבים שהדיאטה שלכם היא המוצלחת בעולם? נסו את Alcanfor

לפני טיול ברפובליקה הדומיניקנית ניסיתם אולי להשיל כמה קילוגרמים? ניסיתם את כל הדיאטות שיכולתם ושום דבר לא עבד? ובכן, אם אתם מאמינים בדיאטות דומיניקניות זה יעלה לכם רק 10 פסו דומיניקני. בכל רמזור ברפובליקה הדומיניקנית תמצאו רוכלים שימכרו לכם קוביות לבנות קטנות. כל שעליכם לעשות הוא להכניס את אחת הקוביות למכונית וזה יכול כבמטה קסם לגרום לכם לרדת במשקל. אתם החל מאותו יום יכולים לאכול המבורגרים בלי סוף, אמפנדס טבולים בשמן וכל עוד אתם מריחים קצת Alcanfor אתם תרדו במשקל. הרפואה המערבית השקיעה מיליארדי דולרים על מחקרים הקשורים לתזונה אך הדומיניקנים פתרו כבר את הבעיה עם 10 פסו. לא פחות…

שאלות ותשובות

האם הרפובליקה הדומיניקנית בטוחה למטיילים?

יחסית למדינות אחרות בקריביים, הרפובליקה הדומיניקנית נחשבת בטוחה להפליא. אפילו נשים יכולות לטייל בה לבד בבטחה מלאה.

למה כדאי לטוס לחופשה ברפובליקה הדומיניקנית?

ברפובליקה הדומיניקנית יש את כל מה שחלמתם עליו בכל הקשור לגן עדן טרופי: חופים לבנים, אתרי נופש מפנקים, היסטוריה עשירה, תרבות מרתקת, אוכל טעים והרבה שמחת חיים. אתם הולכים ליהנות ובגדול.

האם יש חיות מסוכנות ברפובליקה הדומיניקנית?

למרות שהרפובליקה הדומיניקנית שוכנת באזור הקריבי ויש בה יערות גשם, אין בה כלל חיות מסוכנות .עם זאת ליתר בטחון מומלץ להתחסן לפני הנסיעה ולו רק כדי להקדים תרופה למכה שלא תבוא.

איזה שפה מדברים ברפובליקה הדומיניקנית?

השפה הרשמית של הרפובליקה הדומיניקנית היא ספרדית, אבל באתרי התיירות המרכזיים כמו פונטה קאנה ובעיר הבירה סנטו דומינגו אפשר להסתדר מצוין עם אנגלית.