הפארק הלאומי ואלה נואבו Valle Nuevo

הפארק הלאומי ואלה נואבו Valle Nuevo נמצא בצפון-מרכז הרפובליקה הדומיניקנית 15 ק"מ מהעיר קונסטנזה (Constanza). הפארק נמצא על שטח של 933 קמ"ר והוא ממוקם 2250 מטר מעל פני הים. אזור מוגן זה מכיל מגוון יערות כגון יערות ארז, יערות של עצי שלכת ועוד. המקום מהווה אגן ניקוז של 5 נהרות וכולל בתוכו יותר מ-700 נחלים כך שהוא משמש כאזור אגירה שמספק מים למחוזות הצפוניים והדרומיים של הרפובליקה הדומיניקנית.

מלונות מומלצים באיזור

איך מגיעים אל הפארק הלאומי ואלה נואבו?

הגישה לפארק מתבצעת דרך כביש לא סלול מקונסטנזה שיוביל אתכם לשער בו תשלמו 50 פסו דומיניקני לאדם ו-100 פסו למכונית. הכביש יוביל אתכם למרכז המבקרים ולאתר הקמפינג שסמוך לו.

מרכז המבקרים נבנה ע"י Fundación Propagas, ארגון שמנהל את הפארק בשותפות עם המשרד להגנת הסביבה של הרפובליקה הדומיניקנית משנת 2012. הארגון הוקם ב-2007 כזרוע פילנתרופית של חברת Grupo Propagas במטרה ליצור ולאשר פרויקטים שונים בתחום הגנת הסביבה. בתוך מרכז המבקרים יש מקומות לינה לצוות הפארק ולחוקרים וכן מקומות ישיבה ולוחות הסבר. מחוץ למרכז יש חדרי רחצה, אזור קמפינג ומקומות בישול מוגנים.

ליד מרכז המבקרים נמצא מונומנט שנקרא הפירמידות. בעבר טעו לחשוב שזהו מרכז האי אך המבנה הזה הוקם כמחוות הוקרה לדיקטטור טרוחיו לאחר שסלל את הכביש שחיבר בין San José de Ocoa לקונסטנזה.

בהמשך הדרך יש מונומנט היסטורי נוסף, ציור קיר של הקולונל Deño. קולונל Francisco Caamaño Deño היה לוחם גרילה, גנרל ונשיא והוא נרצח בסמוך למקום זה בזמן מלחמתו כנגד המשטר של הנשיא חואקין בלגר. הוא היה אחד ממנהיגי התנועה להחזרת הנשיא חואן בוש  שנבחר באופן דמוקרטי ושהודח בעקבות הפיכה צבאית במימון ה-CIA (כנראה) בספטמבר 1963. Deño נפצע ונכלא כאן ע"י כוחות הממשלה הדומיניקנית ופה גם הוצא להורג.

מלונות מומלצים באיזור

הודות לטופוגרפיה של הפארק, להבדלי הגבהים בו ולגאוגרפיה שלו ניתן למצוא כאן מגוון ביולוגי רב של צמחים ובעלי חיים. מחקרים מדעיים זיהו פה 531 זנים של צמחים, כולל 138 שהם אנדמיים לאי היספניולה. יותר מ-145 זנים של חיות זוהו בתחומי הפארק, כולל 66 זני ציפורים (18% מהם אנדמיים לרפובליקה הדומיניקנית), 17 זנים של דו-חיים (85% מדו-החיים שקיימים בהרים המרכזיים ו-26% מכלל הדו-חיים בהיספניולה), 29 זני זוחלים (כולם אנדמיים לרפובליקה הדומיניקנית), 33 זני פרפרים ומספר לא ידוע של זני דגים ושל שבלולי יבשה.

לצפרים, הליכה לאורך הכביש בפארק הלאומי היא אופציה מצויינת. אפשר גם להישאר ב-Villa Pajon ולצפות בציפורים בעת ההליכה בשבילים שם. אטרקציות נוספות של הפארק כוללות שחייה במפלים באגואס בלנקה (Aguas Blanca).

הפארק הלאומי ואלה נואבו מכיל 27 זנים אנדמיים לאי היספניולה

  • הציקדה ההיספניולית (Loxia megaplaga)
  • 2 זני תוכים  (Amazona ventralis, Aratinga chloroptera)
  • סנונית מוזהבת (Tachycineta euchrysea)
  • סבכי לבן כנפיים (Xenoligea montana)