טיול יום בעקבות כריסטופר קולומבוס בסנטו דומינגו ובמוזיאון Casas Reales

הגענו לעיר סנטו דומינגו בירת הרפובליקה הדומיניקנית בדיוק ב-8 לדצמבר 2019. מזג האוויר הטרופי היה נפלא ואווירת חג המולד המתקרב הייתה בכל פינה. הערה בספרדית שזרק לנו פקיד הקבלה במלון גרמה לנו לחשב מסלול מחדש.


לא כל כך הבנו אותו אבל אנחנו מאמינים שהוא אמר משהו כמו : "היום אחד משלכם גילה אותנו". התחלנו לחקור. מסתבר שהיום בדיוק לפני 500 ומשהו שנה קולומבוס הגיע לפה. "אחד משלכם" כנראה התייחס לשמועות שהוא היה נצר למשפחת אנוסים. החלטנו לנצל את היום ולצאת למסע בעקבות קולומבוס.

התחנה הראשונה שלנו הייתה מוזיאון הבתים המלכותיים (או בספרדית – The Museo de las Casas Reales) שממוקם ברחוב העתיק ביותר ביבשת אמריקה. המוזיאון אמנם נמצא אמנם ברובע הקולוניאלי (העיר העתיקה) של סנטו דומינגו, אבל נחשב לאחד המונומנטים התרבותיים החשובים שנבנו באי היספניולה כולו – האי שכולל את הרפובליקה הדומיניקנית ואת האיטי ושהתגלה ע"י קולומבוס ב-8.12.1942.


תכנון טיולים באנר
מוזיאון The Museo de las Casas Reales מבחוץ
מוזיאון The Museo de las Casas Reales מבחוץ

מוזיאון הבתים המלכותיים – The Museo de las Casas Reales

המקום שנבנה במאה ה-16 שימש במשך השנים למטרות חשובות שונות.

airalo ad
  • הוא היה ביתו של רואה החשבון המקומי Cristóbal de Santa Clara.
  • ארמון המושל של סנטו דומינגו, העיר ששימשה כבירת של השטחים שנכבשו ע"י הספרדים בעולם החדש (כלומר יבשת אמריקה).
  • המטה הראשון בעולם של הכוח הספרדי בעולם החדש כולו (האי היספניולה והאיים הסמוכים) שבו שכנו המוסדות הרשמיים העיקריים: משרד המושל, בית המשפט ומשרד החשבונאות הראשי (משרד האוצר)
  • הארמון של נשיא הרפובליקה Carlos Felipe Morales
  • מקום משכנם של משרדי ממשלה שונים בתקופת Rafael Leónidas Trujillo. משרדו של Trujillo ואוסף נרחב של כלי הנשק ההיסטוריים שרכש עדיין נותרו במקום לתצוגה: חרבות של סמוראים, שריון אבירים מימי הביניים, קשתות משובצות בשנהב.

המשמעות היא שהמקום לא רק נכלל באתר המורשת העולמית של אונסק"ו וסנטו דומינגו הקולינאלית (ביחד עם יעדים נוספים ברובע), אלא גם מהווה את אחד האתרים המתויירים ביותר בעיר. יש כאלה שטוענים שזהו המוזיאון הטוב בעיר.

אנחנו יכולים להסכים עם זה שזהו המוזיאון הטוב בסנטו דומינגו, אבל ממש לא נתקלנו בדוחק של תיירים במקום. אולי זו הייתה השעה המוקדמת או אולי העובדה שהתיירים מעדיפים להגיע לאי בדיוק לכריסמס  (הרפובליקה הדומיניקנית ובעיקר העיר פונטה קאנה היא יעד נופש מבוקש בתקופה זו), אבל דבר אחד בטוח – המוזיאון עמד כמעט כולו לרשותנו.

זה רק שיחק לטובתנו. למשל, ככה גילינו ששם הארמון (ה"בתים המלכותיים" ולא ה"בית המלכותי") אינו טעות והוא נבנה מראש בשני בניינים נפרדים:

  • בחלק הדרומי שכנו Royal Audiencia (בית המשפט הראשון בעולם החדש) ומשרדיו של המבקר הכללי ((Comptroller General. ואגב, בית המשפט שוכן בקומה ה-2 מסיבה פרקטית למדי: הוא צופה על שעון השמש בכיכר שממול כי לאפשר לשופטים לציין את השעה בפסקי הדין שלהם.
  • החלק הצפוני שימש כמשרדיהם וכמקום מגוריהם של המושלים המקומיים ואנשי צבא בכירים.

החל מ-1973 המקום משמש כמוזיאון להמחשת הגילוי, הכיבוש והקולוניזציה של האי והיחסים בינו לשאר יבשת אמריקה. ובמילים אחרות – המקום להכיר את ההיסטוריה, המורשת, התרבות החיים והמנהגים של תושבי הרפובליקה הדומיניקנית בשנים 1492-1821 (מכיבוש המקום ועד קבלת העצמאות) בתחומי המשפט, האמנות, הצבא והממשל.

בכל חדר מחדרי המקום מוצגת תערוכה הקשורה להיסטוריה הספציפית שלו. למשל, בחדרים ששימשו כמשרד החשבונאות הראשי מוצגת ההתפתחות של מערכת הסחר במדינה: מסחר חליפין לשימוש במטבעות, ארמון המושל ובית המשפט ששוחזרו בקפידה, בחדרים של אנשי הצבא מוצגות תערוכות על האירועים הגדולים בהיסטוריה הצבאית של המדינה ועוד.

תותחים שמוצגים בחצר המוזיאון
תותחים שמוצגים בחצר המוזיאון

במקום יש מוצגים בתחומים שונים כמו פיראטיות (כולל חפצים שנשלו מספינות טרופות), התיישבות (כולל חפצים של שבט הטאינו שנכחד), עבדות, תעשייה (בעיקר תעשיית הסוכר, הרום והטבק), רפואה (כולל שחזור של בית מרקחת מהמאה ה-19), תחבורה, צבא (כולל מדים מתקופות שונות) ועוד.

אבל עם כל הכבוד אנחנו באנו בשביל קולומבוס. אמנם לא גילינו אם הוא באמת היה יהודי או לא, אבל במחלקת הניווט הימי ראינו את המפות ששימשו אותו (כנראה העתקים אבל עדיין המחשה נהדרת), תצוגות של המסעות שלו והעתקים של ספינותיו.

היינו מרוצים עד הגג אבל גם זה לא הספיק לנו. משם המשכנו בעקבות קולומבוס לביתו ב-Alcazar de Colon שנמצא 300 מטר מהמוזיאון, למקום שהיה ביתו כמושל האי.

Booking.com

רוצים גם?

שאלות ותשובות

האם המוזיאון עמוס במבקרים?

לא. המוזיאון אמנם נכלל ברובע הקוליניאלי של סנטו דומינגו שהוכר כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו, נחשב לאחד האתרים המתויירים בעיר ולמוזיאון הטוב ביותר אבל הוא אינו עמוס.

איזה חפצים הקשורים לכריסטופר קולומבוס יש במוזיאון?

המוזיאון נועד להמחיש את הגילוי, הכיבוש והקולוניזציה של האי היספניולה והיחסים בינו לשאר יבשת אמריקה – 3 אלמנטים שבהם כריסטופר קולומבוס שיחק תפקיד משמעותי. במקום מוצגים שונים הקשורים אליו, למשל מפות, תצוגות שמספרות על המסעות שלו והעתקים של הספינות שלו

למה המוזיאון נקרא ברבים ולא ביחיד?

שם המוזיאון הוא "מוזיאון הבתים המלכותיים" כי המוזיאון הורכב משני בתים שחוברו אחד לשני שלכל אחד מהם היה תפקיד אחד.

האם יש מקומות נוספים בסנטו דומינגו הקשורים לכריסטופר קולומבוס?

בוודאי. מכיוון שכריסטופר קולומבוס שימש כמושל האי יש ברחבי העיר מקומות נוספים הקשורים אליו ובראשם – ביתו ב-Alcazar de Colon שמרוחק רק 300 מטר מהמוזיאון. אטרקציות נוספות מעניינות בעיר ובכלל בדומיניקנית יש בקישור.