העיר העתיקה של סנטו דומינגו

המון חוויות מחכות לכם בסנטו דומינגו ובעיקר בחלק של העיר הידוע בשם "העיר העתיקה הקולוניאלית". סנטו דומינגו, בירת הרפובליקה הדומיניקנית נמצאת בחלקו המזרחי של האי היספניולה, באנטילים הגדולים שבאיים הקאריביים.


העיר הקולוניאלית היא למעשה רובע היסטורי מהודר של עיר רבת-תקופות ועתירת-תקופות אשר כל אחת מהן מקפלת דרמות, זוהר אצילים ועושר תרבותי ייחודי.

Alcazar de Colon - מפקדת קולומבוס - אלקזר דה קולון

Alcazar de Colon – מפקדת קולומבוס – אלקזר דה קולון


תכנון טיולים באנר

הכובשים ספרדים הגיעו לחופי היספניולה בשנת 1996, ארבע שנים לאחר גילוי אמריקה על ידי קולומבוס וגירוש היהודים מספרד. הם ירדו אל חוף הים הקריבי על הגדה המערבית של הנהר אוסאמה, והקימו בו מושבה ("קולוניה") חדשה, שטח אורבני שנבנה על פי כללי האדריכלות הספרדית, ייבוא תרבותי אירופאי עדכני בשעתו, שהשתרע על כ-5 קמ"ר.הרובע הוקם על ידי ברתולומאו קולומבוס, אחיו של כריסטופר קולומבוס, ב-4 באוגוסט 1498 ונקראה "סנטו דומינגו דה גוסמן" (Santo Domingo de Guzmán) לכבודו של דומיניקוס הקדוש. המקום נקרא לימים בשם: "סיודאד קולוניאל" או "זונא קולוניאל" (בספרדית: "Ciudad Colonial" או "Zona Colonial") ובעברית: "האזור הקולוניאלי". כיום הוא חלק יפהפה של העיר המודרנית ברובה ומוכר על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.

airalo ad

מומלץ לבקר באותו חלק של העיר המוגדר כאזור המרכזי של סנטו דומינגו כי הוא עשיר במונומנטים של העידן הקולוניאלי. חוויה נהדרת היא ללכת לאורך רחוב הקניות הססגוני של העיר הקולוניאלית, או "רחוב דאם", הרחוב העתיק, שהשתמר כמעט בשלמותו, ולהגיע "לארמון הקפטן" ולשעון השמש של הרובע.

אתרים שחובה לבקר בהם באיזור העיר העתיקה

שער קונדה (Puerta Del Conde) הוקם באמצע המאה ה-16 לשמש כשערה של העיר מוקפת החומה כמקובל במדיניות הביטחונית בתקופה ההיא. שמו היה אז "פורטה סראדה" (Puerta Cerrada). החומות נעשו חסרות-ערך בטחוני במרוצת השנים, אבל לשער נשארה משמעות היסטורית ורגשית. ולכן, ב-27 בפברואר 1844 נערך בו טקס הכרזת העצמאות של הרפובליקה הדומיניקנית.

Puerta Del Conde - העיר העתיקה של סנטו דומינגו

Puerta Del Conde – העיר העתיקה של סנטו דומינגו

המספנות המלכותיות (Las Reales Atarazanas) הוא מתחם מבנים המקושרים בחצרות פנימיות הנמצא מצפון למצודת דייגו קולון. הקמתן נמשכה במחצית הראשונה של המאה ה-16 והקמתן נמשכה 35 שנים, החל מ-1509 ועד 1544. המבנים משמשים כיום אכסניה למוזיאון ימי גדול וכן, משרדי המורשת העירונית, מסעדות, חנויות וגלריות אמנות.

אלקזר דה קולון, או קולומבוס פאלאס, הממוקם על הטיילת של נהר האוסמה, הוקם בשנת 1514 מכוחו של צו שהוציא דייגו קולומבוס – בנו של כריסטופר קולומבוס. המבנה הוקם אך ורק מפיסות של שוניות אלמוגים, ובבנייתו לא היה שימוש אף לא במסמר אחד. במבנה ישנם עשרים ושניים חדרים. הוא מכיל אוסף ייחודי של פריטים אותנטיים של התקופה: כתבי יד עתיקים, דיוקנאות של הבעלים, ריהוט ועיצוב פנים אופייני.

הקתדרלה של מריה הקדושה של ההתגלמות, הראשונה באמריקה על שם הקדושה מריה לה מנור, היא מהמבנים הבולטים בסנטו דומינגו. היא הוקמה בהמשכים משנת 1514 על ידי דייגו קולומבוס. הקתדרלה הוכרזה על ידי האפיפיור פאולוס השלישי רק ב-1546.
המבנה הכביר משתרע על שטח של 3,000 מ"ר ובתכנונו השתתפו כמה אדריכלים. המבנה הוא מעין מוזאון של סגנונות בנייה מקובלים במאה ה-16: סגנון גותי, סגנון רומנסקי ופלטרסקו בצוותא. גם נוספו לו שמונה קפלות, קלויסטר ומשרדים. החלק המדהים ביותר במבנה הקתדרלה הוא החזית שלו.

מבצר אוסאמה (Fuerza Ozama) נבנה על גדות נהר האוסאמה, כחצי קילומטר מדרום למצודת דייגו קולון, בין השנים 1507-1502. בחצרו הפנימי עומד מגדל טורה דל אומנאה (Torre del Omenahe). בניית המצודה התמשכה על פני המאה ה-16. שני מבנים בולטים במצודה: קאסה דל אלקאלדה (Casa del Alcalde) ומגדל אומנאחה (Torre del Homenaje) המגיע לגובה של 18 מטר ועובי קירותיו כשני מטר. מבנה המבצר הפך לכלא עד שנות ה-60 של המאה ה-20 והוא שימש את שלטונות המדינה הדומיניקנית במשך מאות שנים, ועל כן הוא מסמל את התקופות השונות של ההיסטוריה המדינית הדומיניקנית.

מצודת הנמל סן דייגו שמרה במשך שלוש מאות שנים את הנמל והעיר סנטו דומינגו מהתקפותיהם של הפיראטים, שודדי הים. המצודה נחשבת לאטרקציה הראשית של עיר הבירה, ונכללת ברשימת המורשת העולמית של אונסק"ו.

Casas Reales

Casas Reales

קאסס ראלס (בספרדית: Casas Reales; בעברית: "הבתים המלכותיים") הוא מבנה מפואר אשר הכיל את בית המשפט (Real Audencia). הוא הוקם ב-5 באפריל 1511 בפקודת המלך פרננדו השני ואחר כך שימש כארמון המושלים (Palacia de los gobernadores y de la capitania) בעיר סנטו דומינגו.

הפנתאון הלאומי (Panteón Nacional) הוקם במהלך המאה ה-18 כמבנה של כנסייה ישועית. אולם הישועים גורשו מהאימפריה הספרדית ב-1767, והמבנה המרוקן ממטרתו הראשונית, הוסב לשמש בשלל תפקידים ממלכתיים, כגון מחסן, בניין משרדים, בית ספר ותיאטרון. הרודן רפאל טרוחיו השתלט על המבנה ורצה להופכו לאחוזת קבר פרטית שלו, אך לא הצליח בכך והמבנה משמש כיום כאתר קבורה של גדולי האומה הדומיניקנית.

אז מה היה לנו כאן?

העיר העתיקה של סנטו דומינגו משתרעת על פני שטח קטן של 5 קמ"ר אולם מכילה עושר תרבותי רב-שכבתי עם נציגים מסקרנים מההיסטוריה, האנתרופולוגיה, הארכאולוגיה והדתות של האנושות כולה. הביקור בעיר הוא חובה למי שרוצה להבין את התמורה הכבירה של העת החדשה – ההגירה של האירופאים אל ארצות העולם החדש. שכן, העיר המוכרת כיום על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי מדגימה את המפגש הגורלי בין המערב המודרני לתרבויות הקדומות וההתערבבות ביניהן.