קברטה Cabarete – הגולשים קוראים לזה גן עדן

קברטה באזור פוארטו פלאטה שבצפון הרפובליקה הדומיניקנית נחשבת למקום האידיאלי לחופשת גלישה. בקברטה ניתן ליהנות מכל סוגי הגלישה (כולל גלישת רוח, גלישת גלים, קייט ועוד) – מה שהופך אותה למקום הכי טוב לחובבי השילוב של ים ואדרנלין ולגולשים בכל הרמות.


וכמובן- העובדה שמזג האוויר במקום הוא טרופי (כ-25 מעלות צלסיוס במים בחורף) מאפשר גלישה כל השנה ללא חליפת גלישה.

עם זאת צריך לדעת שיש כללים לא רשמיים בתחום הגלישה בקברטה, החלק שמעל הרוח נמצא בחזקתם של גולשי הרוח והחלק שמתחת לרוח – בחזקתם של גולשי הקייט.


תכנון טיולים באנר
קייט סרף בקברטה
קייט סרף בקברטה

תנאי הרוח בקברטה

הרוחות בקברטה הן חלק מרוחות הסחר – רוחות שחוצות את האוקיינוס האטלנטי ממזרח למערב. המשמעות היא שהרוח במקום היא מזרחית, כלומר נושבת מימין לחוף.

airalo ad

הרוח מתחילה בעוצמה חלשה בבוקר (מהירות של כ-15 קשר), אבל היא עולה בהדרגה עד שהיא מגיעה לשיאה בשעות אחר הצהריים והערב (כ-25 קשר).

הסיבה לכך טמונה בחום הקריבי שמחמם את היבשה ותורם להתחזקות הרוח, כך שאפשר לבחור לא רק את שעת הגלישה אלא גם להתאימה לרמות מיומנות שונות.

תנאי הגלים בקברטה

הגלים בקברטה נשברים על ריף שנמצא כ-800 מטר מהחוף, מה שמאפשר גלישה גם בימים שבהם הים גבוה ושימוש במגוון טכניקות של קפיצות, פריסטייל ועוד.

אתרי הגלישה בקברטה

אזור Encuentro

אזור שנמצא כ-10 דקות נסיעה מקברטה (יש הסעות במסגרת בתי הספר לגלישה) ומתאים במיוחד לגולשי גלים ברמות שונות, אבל גם גולשי רוח וקייט מתקבלים בו בברכה. החוף נחשב מעולה לגלישה בתקופת החורף הודות לסוול צפוני, אך הוא אינו מתאים למתחילים. בחוף זה מתקיימת תחרות Master of the Ocean כל שנה בפברואר – מעין תחרות טריאתלון של גולשים שבה מתחרים ב-3 סגנונות גלישה שונים: רוח, גלים וקייט.

אזור המפרץ

אזור זה מהווה את אזור הגלישה המרכזי בקברטה הודות לעובדה היותו חולי. המשמעות היא שכל היסחפות של הגולש תיגמר בחזרתו לקרקע בטוחה בתוך המפרץ. אזור זה מתאים לגלישת קייט. ככל שמתקדמים במעלה הרוח תנאי הגלישה נעשים טובים יותר ומתאימים יותר לתרגילים מורכבים, למשל סלאלום, פרירייד ופריסטייל.

אזור הריף

אזור זה מתאים לגלישת גלים בלבד. במידה והגולש מתעייף, הרוח תדף אותו אל המפרץ ולא החוצה ממנו. עם זאת, כל תקלה בציוד הגלישה מחיבת שחייה לחוף (כאמור כ-800 מטר) ולכן מומלץ להצטייד מראש בציוד גלישה איכותי.

אזור קייט ביץ'

אזור זה נמצא במורד הרוח בהמשך המפרץ ולכן הוא מתאים לגולשי קייט ברמות שונות.

בתי ספר לגלישה בקברטה

כל בתי הספר לגלישה מתמחים בגלישת רוח ומשכירים גם ציוד לסגנונות גלישה אחרים (בעיקר קייט). לפניכם השניים הכי טובים.

בית הספר לגלישה Vela

בית הספר שנמצא במיקום הכי טוב בקברטה יחסית לגלים ולרוח, מה שכמובן בא לידי ביטוי במחיר. במקום מתמחים בגלשני JP וסטראבורד ובמפרשיות מדגם ניל פרייד. הציוד במקום נחשב לחדיש ביותר בקברטה.

בית הספר לגלישה WindSports

בית ספר שמתמחה בגלשנים מסוג JP ו-F2 ובמפרשיות Ezzy. חלק מהגלשנים שנעשה בהם שימוש בבית הספר הזה נחשבים למיושנים, אבל המחירים נוחים והמדריכים מקצועיים במיוחד.

ומה חוץ מגלישה?

בקברטה אפשר ליהנות גם אם אתם לא חובבי ים הודות לטבע הטרופי הבתולי שמסביבה, למשל לצאת לרכיבה על סוסים, לטיולי אופניים או סתם לטיולי הליכה למפלים הקרובים.

אחד הטיולים המומלצים מכאן הוא טיול של חצי יום ל-Damajagua ברכבי ספארי. הטיול כולל ביקור בכפרים מקומיים והיכרות בלתי-אמצעית עם אורח החיים של תושביהם, ביקור במטעי קפה (כולל טעימות ואפשרות רכישה שלהם) וכמובן לא לשכוח שכשוך בבריכות של 27 המפלים שבמקום.

אחד מ-27 המפלים ב-Damajagua
אחד מ-27 המפלים ב-Damajagua

בנוסף, בקברטה יש ברים ומועדונים רבים שבהם מתקיימת כל יום בשעת השקיעה Happy Hour – שעה שבה האלכוהול ובעיקר המשקאות שמבוססים על הרום המקומי נמכרים בהנחה. המשמעות היא שגם אם היה לכם יום ים גרוע בים תמיד תוכלו לסיים אותו עם חיוך רחב.

מלונות מומלצים ודירות אירוח בקברטה

מתי להגיע לקברטה?

מומלץ להגיע לקברטה כל השנה, אבל בעיקר בחודש פברואר. מלבד העובדה שבחודש זה נערכת תחרות Master of the Ocean זוהי גם עונת המלטת הלוויתנים.

בתקופה זו יוצאים טיולי יום מקברטה לצפייה על הלוויתנים, כך שזו הזדמנות ליהנות מכל העולמות ביום אחד: גם צפייה בבעלי חיים מדהימים וגם טיול שייט באווירה קריבית אמיתית.

הגעה לקברטה

בטיסה – שדה התעופה פוארטו פלאטה מרוחק כ-20 דקות נסיעה מהעיירה. לשדה זה ניתן להגיע דרך טיסות פנימיות מסנטו דומינגו או בטיסות ישירות מאירופה/ארצות הברית. טיסות לשדה התעופה הזה אפשר למצוא פה.

ברכב – שדה התעופה הבינלאומי של סנטיאגו נמצא במרחק שעתיים נסיעה מקברטה ברכב שכור.