מבצר אוזאמה – Fortaleza Ozama

מבצר אוזאמה בסנטו דומינגו

מבצר אוזאמה בסנטו דומינגו

מבצר אוזאמה בסנטו דומינגו שברפובליקה הדומיניקנית הוא לא רק המבצר הקולינאלי העתיק באמריקה, אלא הוא גם היה בית ומאוחר יותר כלא של האיש שגילה את היבשת. כריסטופר קולומבוס בכבודו ובעצמו.

המבצר נקרא ע"ש נהר אוזאמה הסמוך (Ozama) ונבנה ב-1502 ע"י עבדים (אנשי שבט טאינו המקומי ועבדים אפריקאיים) מאבני האלמוגים המקומיות. אבל זאת הייתה רק ההתחלה שכנראה רמזה באופן בלתי מודע על העתיד לבוא…

המטרה שהוכיחה את עצמה בגדול

המטרה בבניית המבצר הייתה להגן על העיר מפני התקוממויות של גורמים מקומיים, אבל גם מפני פלישות של צבאות זרים באמצעות קירות בלתי חדירים בעובי 3 מטרים. המבצר לא רק עמד בגבורה במבחן הזמן, אלא גם שימש כסמל של סמכות שלטונית, הן של אומות שונות ששלטו במדינה (אנגליה, צרפת, האיטי, ארצות הברית ואחרות) והן של ממשלות מקומיות.

הבית של קולומבוס

בנוסף על היותו בסיס צבאי, המבצר שימש גם כביתם של השליטים השונים בסנטו דומינגו. הידוע מכולם הוא כריסטופר קולומבוס שהתגורר במקום עם משפחתו בתקופה ששימש כמושל האי היספניולה.

למרות ששמורה לו זכות ראשונים כמגלה אמריקה, קולומבוס היה פחות מוצלח בתור מושל והיה שליט מושחת ורודני. כתוצאה מכך הוא פוטר מתפקידו לאחר זמן קצר בלבד ע"י ממשלת ספרד – מה שהביא לכליאתו במבצר ששימש עד לאחרונה כביתו.

קולומבוס לא לבד

קולומובוס הוא לא היחיד שנכלא פה והמקום שימש ככלא גם במאה ה-20. למשל, בתקופת שלטונו של הדיקטטור רפאל טרוחיו ברפובליקה הדומיניקנית במבצר נכלאו ועונו אסירים פוליטיים.

בסוף שנות ה-60 המבצר חדל להיות כלא וסמל של דיכוי ומלחמה. כיום זהו ציון דרך לאומי שממנו ניתן ללמוד על ההיסטוריה של האי. למשל, המגדל של המבצר (Torre del Homenaje) ששימש בעבר לאיתור ספינות פיראטים מאפשר ליהנות מנוף פנורמי של העיר.

כיום המבצר הוא חלק מהעיר הקולוניאלית של סנטו דומינגו שהוכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. המבצר פתוח למבקרים כל השבוע בשעות 09:00-16:30 (בימי ראשון עד 16:00).

עוד מקומות בעיר עם קשר לקולומבוס :