אלטוס דה שאבון – Altos de Chavón

אלטוס דה שאבון (Altos de Chavó) הוא מקום ייחודי. זהו שיחזור של כפר ים תיכוני בסגנון אירופאי מהמאה ה-16 שממוקם מעל הנהר Chavón בעיר לה רומאנה שבמרכז הרפובליקה הדומיניקנית. זוהי האטרקציה הפופולרית ביותר בעיר והיא כוללת מרכז תרבות, מוזיאון ארכיאולוגי ואמפיתאטרון. הפרויקט נהגה ע"י המעצב האיטלקי רוברטו קופה והתעשיין Charles Bluhdorn. כל פרט בכפר המשוחזר נעשה בעבודת יד ע"י אומנים מקומיים.


altos de chavon אלטוס דה שאבון
altos de chavon אלטוס דה שאבון

הכפר מהווה מרכז תרבותי למקומיים, לתיירים ולאמנים מכל העולם. במקום בתי מלאכה של אמנים יוצרים בסוגות שונות מקדרות עד אריגה ואפשר להתרשם מיצירותיהם המיוחדות שפזורות בין החנויות והבוטיקים ברחובות מצופי האבן של הכפר. הגלריה לאמנות מציגה עבודות של אמנים מקומיים בולטים כמו גם עבודות של אמנים מחו"ל ובכך עוזרת לקדם דיאלוג אמנותי ומאפשרת חילופי תרבויות. הכפר משמש גם כבית לבית הספר המחודש לעיצוב אלטוס דה שאבון שהוא פרטנר של Parsons School of Design בניו יורק.

אתרים אחרים במקום כוללים מוזיאון ארכיאולוגי שמציע הצצה על ההיסטוריה המרתקת של האזור, את כנסיית St. Stanislaus, אמפיתאטרון בעל 5000 מושבים וכמובן נופים פנורמיים של הנהר צ'בון ושל הים הקריבי.


תכנון טיולים באנר

ההיסטוריה של אלטוס דה צ'אבון

הפרויקט התחיל בשנת 1976 כאשר בנייה של דרך ושל גשר סמוך מעל הנהר צ'בון הייתה כרוכה בפיצוץ דרך הר של אבנים. התעשיין Charles Bluhdorn הגה את הרעיון של שימוש באבנים כדי ליצור מחדש כפר בסגנון ים-תיכוני של המאה ה-16 בדומה לארכיטקטורה שקיימת במרכז ההיסטורי של סנטו דומינגו. הבנייה הושלמה בתחילת שנות ה-80.

airalo ad

בתו של צ'ארלס, דומיניק, היא כיום הנשיאה של קרן מרכז התרבות אלטוס דה שאבון. המרכז כולל חנויות, מסעדות וגלריות ומגיעים אליו דרך סמטאות צרות ומצופות חלוקי אבן שמוארות בפנסים ומוקפות בקירות אבני גיר. המסעדות בסגנון ים תיכוני והחנויות מציגות לראווה אומנויות של אומנים מקומיים. במרכז שלוש גלריות ובהן ניתן לצפות בכישרונותיהם של סטודנטים מבית ספר לאמנות שנמצא במקום.

תוספת של אותנטיות לפרויקט הוא הכנסייה המקסימה סנט סטנילסלאוס (בספרדית: San Estanislao de Cracovia)  עם הכיכר שלה והמזרקה שהיא בין האתרים הפופולריים ביותר לחתונות ברפובליקה הדומיניקנית. הכנסייה נקראת ע"ש הקדוש שהוא הפטרון של פולין וזאת כמחווה לאפיפיור יוחנן פאולוס השני שביקר בסנטו דומינגו בשנת 1979 והשאיר חלקים מאפרו של הקדוש במקום. בכנסייה זו נישא לואיס אלפונסה, הדוכס של אנז'ו ליורשת הכתר הוונצואלית Margarita de Vargas y Santaella בשנת 2004.

האמפיתאטרון של אלטוס דה שאבון

האמפיתיאטרון של אלטוס דה צ'אבון

האמפיתאטרון נבנה בסגנון רומאי והוא מכיל 5000 מקומות ישיבה שמארחים מגוון של מופעים מוזיקליים מודרניים ונזכיר רק כמה מהם: פט שופ בויז, פרנק סינטרה וחוליו איגליסיאס. מועדון הלילה ג'נסיס הוא אתר ריקודים פופולרי לאורחים מאחוזת הנופש הסמוכה Casa de Campo. המוזיאון הארכיאולוגי האזורי – El Museo Arqueológico Regional מכיל מגוון מוצגים של אומנויות אינדיאניות מהתקופה הפרה-קולומביאנית שנמצאו באזור. המקום כולו צופה על הנהר צ'אבון ועל מסלול הגולף Dye Fore של אחוזת הנופש Casa de Campo, כאשר שני האחרונים נבנו גם כן ע"י Charles Bluhdorn.

הקונצרט למען האמריקות התקיים כאן באוגוסט 1982 ורשימת האמנים כללה את פרנק סינטרה, סנטנה, באדי ריצ', והארט.