מערת הנטיפים Fun Fun

לה רומנה נמצאת כמה שעות ספורות של נסיעה מערבה מפונטה קאנה. העיר וסביבותיה מלאים בחופים מרהיבים ובכפרים עתיקים כמו הכפר אלטוס דה צ'אבון שבמרכזו נמצאת כנסיית סטניסלאב היפה המשקיפה על נהר צ'אבון. אבל לחובבי הטבע שביניכם שלא מסתפקים בחולות הזהובים יש כאן אטרקציה במעבה האדמה. מערת הנטיפים Fun Fun, מערת הנטיפים המיוחדת שלא כדאי לכם לפספס.

מערת הנטיפים Fun Fun
מערת הנטיפים Fun Fun

מערת הנטיפים Fun Fun ממוקמת בגבעות קרסטיות מאבן גיר באזור הדרום-מזרחי של Los Haitises והחוקרים מאמינים שהיא החלה להיווצר בעידן הקנוזואיקון לפני יותר מ-20 מיליון שנה. סלעי הגיר שמעצבים את המערה הם למעשה שרידים של אלמוגים ימיים ויצורים אורגניים אחרים, אבל יש בה גם מבנים תת קרקעיים שנוצרו מהמסת סידן. במערה זו זורם נהר Almirante לאורך 7 ק"מ ולאורכו בתוך המערה תמצאו נטיפים, זקיפים ותצורות סלע ייחודיות.

תצורות הסלע היחודיות שיש בתוך מערת הנטיפים Fun Fun

  • נטיפים – תצורות שנגרמו על ידי פירוק של סלעים מינרליים. הנטיפים תלויים מן התקרה בשל התגבשות של פחמנים שהומסו במים ושיצרו סלעים מאבן גיר.
  • זקיפים – תצורות שנגרמו על ידי מלחי סידן מהמים שנטפו מהנטיפים. הקמת הזקיפים החלה ברצפת המערה וברגע שהם מתחברים לנטיפים נוצר עמוד.
  • עמודים – נטיפים שחוברו לזקיפים במהלך השנים.
  • ארובות – מינרלי שהתפרקו ושיצרו ארובות דרכן אור השמש חודר למערה
  • Coladas – מינרלים שהומסו במים ושחדרו למערה דרך סדקים בקירות הסלע.
  • Calcites – פחמנים שהתגבשו ושיוצרים אור זרחני דמוי זהב כאשר קרני השמש זורחות עליהם.
נטיפים וזקיפים
נטיפים וזקיפים

החי והצומח במערה

רוב הצומח במערה ממוקם בכניסה אליה כי בתוכה אין מספיק אור שמש ההכרחי לקיום הצמחים. החיים במערה לעומת זאת שוקקים ויש בה בעלי חיים רבים, בעיקר דגים, חרקים, שרימפסים, עטלפים וציפורים. בעלי החיים במערה הסתגלו לחיים במערה במיעוט של אור שמש ויש בה בעלי חיים שונים ומשונים שעברו אדפטציות שונות והסתגלו לחיים בה. למשל, לחרקים לרוב יש אנטנות גדולות הדומות לזרועות המשמשות כחיישנים שמסייעים להם לזהות סכנה. הן לדגים והן לשרימפסים אין פיגמנטציה ועוד…

אמנות וציורים עתיקים במערה

על סלעי המערה יש תחריטים וציורים שונים שנוצרו על ידי שבטים קדמונים שחיו באיזור. במערה יש תחריטי סלע שחרוטים בעיקר על זקיפים בקדמת המערה. אלו נוצרו על ידי בני הטאינו ותרבויות עתיקות יותר. בנוסף, יש תמונות וציורים על הסלע בנקודות פנימית יותר במעמקי המערה. אלו שימשו תרבויות פרה-היספניות כדרך לתקשר עם המתים או עם האלים, מתוך אמונה ששניהם שוכנים במערות.

שאלות ותשובות

מה מיוחד במערת פאן פאן?

מערת הנטיפים Fun Fun ממוקמת בגבעות קרסטיות מאבן גיר. סלעי הגיר שמעצבים את המערה הם למעשה שרידים של אלמוגים ימיים ויצורים אורגניים אחרים, אבל יש בה גם מבנים תת קרקעיים שנוצרו מהמסת סידן. במערה זו זורם נהר Almirante לאורך 7 ק"מ ולאורכו בתוך המערה תמצאו נטיפים, זקיפים ותצורות סלע ייחודיות יפהפיות.

האם יש בעלי חיים וצמחים במערה?

רוב הצומח במערה ממוקם בכניסה אליה כי בתוכה אין מספיק אור שמש ההכרחי לקיום הצמחים. החיים במערה לעומת זאת שוקקים ויש בה בעלי חיים רבים, בעיקר דגים, חרקים, שרימפסים, עטלפים וציפורים. בעלי החיים במערה הסתגלו לחיים במערה במיעוט של אור שמש ויש בה בעלי חיים שונים ומשונים שעברו אדפטציות שונות והסתגלו לחיים בה. למשל, לחרקים לרוב יש אנטנות גדולות הדומות לזרועות המשמשות כחיישנים שמסייעים להם לזהות סכנה. הן לדגים והן לשרימפסים אין פיגמנטציה ועוד…

איך נכנסים למערה?

הכניסה למערה מותרת בליווי מדריכים מנוסים בלבד ואסור להיכנס אליה לבד. הסיבה לכך טמונה ברצון להגן על הנטיפים והזקיפים שנמצאים בה, על החי והצומח שחיים בה ועל ציורי הקיר והתחריטים העתיקים שנחרטו בקירותיה ע"י בני הטאינו ושבטים עתיקים אחרים.

מה עוד יש לעשות באיזור?

הכפר אלטוס דה צ'אבון העתיק המשקיף על נהר צ'אבון נמצא בסמוך ועיירת הנופש פונטה קאנה נמצאת כמה שעות נסיעה מפה.