היספניולה – ההיסטוריה של הרפובליקה הדומיניקנית

לפחות 5000 שנה לפני שכריסטופר קולומבוס גילה את אמריקה, האי, הידוע בשם היספניולה (La Española), היה מיושב על ידי ילידים שאותם קולומבוס כינה "אינדיאנים" כי הם נראו לו שחומים כהודים. אנתרופולוגים משערים שמוצאם של הילידים הוא משני מקומות עיקריים. העאמר-אינדיאנים (Amer-Indians) הגיעו מאמריקה המרכזית (כנראה מיוקטן ובליז) וחלקם, ה-Arawakan Indians, הגיעו מדרום אמריקה. רבים מהם עברו דרך עמק Orinocco שבוונצואלה. קבוצות הילידים הללו היוו למעשה את המקור לאינדיאני שבט הטאינו.מפה של האי היספניולה - הרפובליקה הדומיניקנית והאיטי


המילה טאינו היא בתרגום חופשי מטאינואית "טוב" או "אציל" וילידי הטאינו קיבלו את קולומבוס והצוות הספרדי שלו בסבר פנים יפות (בהתחלה). בכתבים ספרדיים עתיקים נכתב שלא נראו מעולם אינדיאני טאינו נלחמים בינם לבין עצמם, למעשה, הם המירו כעסים ואמוציות למשחקי קרבות. אם לשני בני טאינו היה ויכוח, הם היו בוחרים צוותי שחקנים ומשחקים משחק שדומה במקצת לכדורגל של היום. הקבוצה המנצחת ניצחה בוויכוח. עד סוף המאה ה-15, בני הטאינו היו מאורגנים היטב בחמש יחידות פוליטיות בשם cacicazgo ולראש הממלכה קראו "קאסיקה". הטאינו נחשבו כבר כמעט אומה עם מדינת לאום. אומדנים המבוססים על מחקרים ארכאולוגיים ודמוגרפיים אחרונים מצביעים על כך שהיו כנראה צפויים להיות כמה מיליוני טאינו באי היום.

כאשר קולומבוס חצה את האוקיינוס ​​האטלנטי עם צוותו הספרדי, הוא עצר במקומות שמכונים כיום בשם איי הבהאמה וקובה לפני נחיתתו באי היספניולה. כתב העת "קולומבוס" הרבה לתאר ולציין כמה יפה היה גן עדן הזה, כולל הרים גבוהים, מיוערים ועמקי נהרות גדולים. הוא תאר את הטאינו כעם שליו מאוד, נדיב ומשתף פעולה עם האירופים. כתוצאה מכך, האירופים ראו בטאינו מטרות קלות לכיבוש. בנוסף, הם ראו על ילידי הטאינו קישוטי זהב ותכשיטים מהזהב שנמצאו בנהרות של היספניולה. לאחר כחודש, משסיים לחקור את החוף הצפוני של היספניולה, קולומבוס מיהר בחזרה לספרד להודיע על ​​הגילוי המוצלח שלו – אך הוא איבד את ספינת הדגל שלו ונאלץ לעזוב את רוב אנשי הצוות שלו מאחור.


תכנון טיולים באנר

הכיבושים הספרדיים, הצרפתיים וההאיטיים

הכיבוש הספרדי של היספניולה

בערב חג המולד 1492, לאחר שחזרו מיומיים של חגיגות עם המארחים שלהם בני הטאינו, ספינת הדגל של קולומבוס, סנטה מריה, עלתה על שרטון כמה קילומטרים ממזרח להאיטי של היום, לאחר שכל הצוות נרדם. בעזרתם של הטאינו, הם הצליחו להציל את כל חפצי הערך של הספינה, אך הספינה עצמה אבדה. לפני שובו לספרד, קולומבוס הורה לבנות מבצר קטן מן העץ של הספינה והשאיר אחריו קבוצה של 39 אנשי צוות כדי שיאספו זהב עד שובו. תוך זמן קצר לאחר עזיבתו, אנשי הצוות הספרדים החל להילחם בינם לבין עצמם, עד שכמה אפילו הרגו אחד את השני. הם פגעו בבני הטאינו תוך שהם אונסים את נשותיהם ומאלצים את הגברים והנשים כאחד להיות המשרתים שלהם. לאחר מספר חודשים של התעללות, ראש שבט טאינואי בשם Caonabó תקף את המבצר והרג את הספרדים ששהו בו. כאשר קולומבוס חזר אל האי עם משלחת גדולה יותר בינואר לאחר מכן, הוא היה המום לגלות כי כל אנשיו מתים ושהמבצר נשרף עד היסוד.

airalo ad

היישוב האירופי הקבוע הראשון, איזבלה, נוסד בשנת 1493, על החוף הצפוני של האי, לא רחוק מהמקום שבו נמצאת פוארטו פלטה עכשיו. משם הספרדים תכננו לנצל את מרבצי הזהב בעמק Cibao שנמצא מרחק קצר משם, בחלק הפנימי של המדינה. הספרדים הביאו איתם סוסים וכלבים, ובשילוב עם כלי הנשק החדישים שלהם, כמו גם בני בריתם הבלתי נראים, חיידקי מחלות שכנגדם הטאינו לא היו מחוסנים, הם הצליחו להכניע את הטאינו. הספרדים השאירו כוח שמנה כאלף לוחמים באתר המכונה היום סנטו סרו ולאחר מכן שעבד את בני הטאינו שנאלצו לעבוד בעבודת פרך ולכרות זהב בתנאים לא תנאים.

אחיו של קולומבוס, ברתולומיאו, התמנה למושל בעוד כריסטופר קולומובוס המשיך בגילוייו. לאחר גילוי זהב בחופיו הדרומיים של האי, ברתולומיאו ייסד את העיר סנטו דומינגו בשנת 1496. הספרדים קינאו באחי קולומבוס והאשימו אותו מול שלטונות ספרד בניהול כושל. תלונות אלו התקבלו בספרד ושני אחיו הובאו בחזרה לספרד בשלשלאות. ברגע שהתברר כי רוב ההאשמות נגדם היה מוגזמות בעליל, המלכה איזבלה הורתה לשחררם.

יורשם, מושל המושבה החדשה, ניקולא אובנדו הספרדי, החליט לנקוט צעדים מחמירים יותר כדי "להרגיע" את הטאינו אחת ולתמיד. הוא ארגן חגיגה, כביכול כדי לקדם את פני המושל החדש של האי. כאשר יותר מ-80 מושלי הטאינו שהו במבנה אחד בהאיטי, חיילים ספרדים הקיפו אותו והעלו אותו באש. מי שלא נהרג שם עונה באכזריות עד מוות. אובאנדו הורה על מבצע דומה שמטרתו להרוג את כל ראשי השבט של הטאינו בחלקו המזרחי של האי. למרות שכמה מנהיגי טאינו נותרו בחיים, ההתנגדות הטאינואית חוסלה כמעט לגמרי וזה הפך לדפוס הפעולה בו השתמשו הספרדים בשאר אמריקה.

בניגוד לאירופים, האפריקאים והאסייתים שנחשפו למחלות במשך מאות שנים עקב המסחר הבינלאומי ההולך וגדל, הטאינו לא היו חסינים אליהן. הטאינו שנלקחו ע"י הספרדים לעבודות לא היו מסוגלים גם לעסוק בפעילות חקלאית על מנת להאכיל את עצמם והרעב האיץ את שיעור התמותה שלהם. כדי להימלט מן הספרדים, הטאינו החלו לנטוש את הכפרים שלהם ולשרוף את שדותיהם. הם נמלטו אל אזורים פחות מסבירי פנים של האי ויצרו מושבות זמניות. חלקם ברחו לאיים אחרים ואפילו אל יבשת אמריקה. אבעבועות שחורות הגיעו לאי בסוף שנת 1518 והאיצו את שיעור תמותת הילידים. אחרי 25 שנות כיבוש ספרדי, נותרו פחות מ-50,000 טאינו בחלקים שנשלטו ע"י הספרדים. בתוך דור אחד, כמעט כל מי שנותר באי הפך להיות מעורב מבחינה ביולוגית עם הספרדים והאפריקנים. זה מה שיצר את העם של היום המכונה דומיניקנים. כמה היסטוריונים מודרניים אף קוראים למעשי הספרדים נגד הטאינו – רצח עם.

בעשור הראשון של 1500, אחד ממנהיגי הטאינו, Hatuey, נמלט לקובה, שם הוא ארגן התנגדות מזוינת נגד הפולשים הספרדים. לאחר מאבק אמיץ הוא נתפס ונשרף חיים. כשהלהבות החלו ללחך אותו, כומר ניסה להמיר את דתו לנצרות באומרו כי הוא יכול ללכת לגן עדן. Hatuey שאל אם יש ספרדים בגן עדן, וכאשר השיב הכומר, "כן," Hatuey סירב.

ההתנגדות המוצלחת ביותר נגד הספרדים קרתה בשנים 1519-1534 לאחר שאוכלוסיית הטאינו כבר כמעט לחלוטין הושמדה. זה קרה כאשר כמה אלפי בני טאינו ברחו מהכלא בעקבות המנהיג שלהם אנריקוילו (Enriquillo) אל ההרים בחלק הדרום-מרכזי של המדינה סמוך לגבול הנוכחי עם האיטי. לאחר "מלחמת התשה" בת 14 שנים קיבלו אנריקוילו וחסידיו חנינה מהאירופאים וניתנה להם עיר למגורים.

בערך בשנת 1515 הספרדים הבינו כי מרבצי הזהב באי היספניולה עומדים להיגמר. זמן קצר לאחר מכן, הרננדו קורטז וקומץ חיילים כבשו את מקסיקו והחלו להנות מהעושר האגדי שלה. כמעט בן לילה המושבה על היספניולה, סנטו דומינגו, ננטשה ורק כמה אלפי ספרדים נשארו מאחור (רבים מהם למעשה היו בני תערובת של ספרדים וטאינו). הבקר והחזירים שנשארו באי התרבו ​​במהירות והתושבים שנותרו סיפקו אותם כבשר לספינות הספרדיות שחלפו על פני האי בדרכם אל המושבות העשירות החדשות על אדמת אמריקה. כך או כך, החשיבות של היספניולה כמושבה הפכה לקטנה מאוד.

הכיבוש הצרפתי של היספניולה

עד אמצע המאה ה-17, האי טורטוגה, הממוקם ממערב להאיטי, הפך למעוזם של מבריחים, עבדים שנמלטו ושל חברי צוותי ספינות אירופיות שונות. בנוסף לציד בעלי חיים על היספניולה כדי למכור את עורותיהם, טורטוגה הפכה למטה של ​​שודדי הקאריביים, שפשטו בעיקר על ספינות אוצר ספרדיות. שטח זה הפך לידוע לשמצה עקב היפראטים הרבים שחיו בו, כולל הפיראט הבריטי המפורסם הנרי מורגן.

שודדי הקריביים - מונטה קריסטי באיים הקריביים

הצרפתים שקנאו בעושר שמצאו הספרדים באמריקה, שלחו מתיישבים להתיישב בטורטוגה ובחוף הצפון המערבי של היספניולה אשר הספרדים נטשו לחלוטין בשנת 1603. כדי להרגיע ולביית את הפירטים, הצרפתים סיפקו להם נשים שהואשמו בזנות ובגנבה מבתי הכלא שלהם. האי התפתח והפך, ללא ספק לאחת המושבות העשירות בעולם. העושר של המושבה נבנה בעיקר מקני הסוכר. מטעים גדולים בהם עבדו מאות אלפי עבדים אפריקאים שהובאו בכוח אל האי.

בהשראת האירועים שהתרחשו בצרפת בתקופת המהפכה הצרפתית וכתוצאה ממחלוקות בין הלבנים ובין בני התערובת בסנטו דומינגו, פרץ מרד עבדים במושבה הצרפתית בשנת 1791 בראשותו של אדם שחור בשם של טוסן לוברטור. למרות שספרד העבירה את המושבה הספרדית סנטו דומינגו לצרפת בשנת 1795 באמנת בזיילה, טוסן לוברטור ואנשיו טענו לבעלות על האי כולו והצליחו לשלוט בו

למרות שלוברטור ויורשו, ז'אן-ז'אק דסאלין, הצליחו לבסס מחדש את כלכלתה של סנטו דומינגו, המנהיג החדש של צרפת, נפוליאון בונפרטה, נפגע קשות מהעניין ולא קיבל את העובדה שהמושבה העשירה של צרפת נשלטת על ידי גבר שחור. משלחת גדולה בראשות גיסו של נפוליאון נשלחה כדי לכבוש את האי ולהחזיר את משטר העבדות אך נחלה תבוסה מוחצת. הצבא השחור ניצח את הצרפתים, והשחורים הכריזו על עצמאותם ב-1 בינואר 1804 והקימו את הרפובליקה של האיטי על השליש המערבי של האי היספניולה.

הכיבוש ההאיטי של היספניולה

הצרפתים ביססו את השליטה על ​​הצד המזרחי של האי אך לאחר מכן בשנת 1809 חזר החלק הזה לשלטון המלוכה הספרדי. הספרדים לא זו בלבד שניסו להקים מחדש את העבדות בסנטו דומינגו, רבים מהם גם פשטו לתוך האיטי במטרה ללכוד את האפריקאים ולשעבד אותם. בשנת 1822, מחשש שהצרפתים ישלחו משלחת נוספת אל סנטו דומינגו כדי לחדש את העבדות כפי שאיימו לעשות, נשיא האיטי ז'אן-פייר בויאר שלח צבא שפלש והשתלט על חלקו המזרחי של היספניולה. הוא שוב ביטל את העבדות ושילב את סנטו דומינגו לתוך הרפובליקה של האיטי.

במשך 22 השנים הבאות האי היספניולה כולו היה תחת "הכיבוש ההאיטי". דומיניקנים רבים קוראים כך לאותה התקופה בשל האובדן של השליטה הפוליטית והכלכלית. במהלך 1830, מחתרת בשם La Trinitaria, תחת הנהגתו של חואן פבלו דוארטה, ביצעה התקפות רבות על הצבא ההאיטי, ובגלל מחלוקות פנימיות בתוך האיטי, האיטי בסופו של דבר נסוגה. העצמאות של שני השלישים המזרחיים של היספניולה הוכרזה באופן רשמי ב-27 בפברואר 1844, והמדינה הפכה להיקרא – הרפובליקה הדומיניקנית.

מנהיגי המחתרת שהובילו את המהלך לעצמאות הדומיניקנית  נתקלו כמעט מיד בהתנגדות פוליטית מבפנים ובתוך שישה חודשים הם סולקו מהשלטון. מתקופה זו ואילך הרפובליקה הדומיניקנית היתה כמעט כל הזמן תחת שלטון Caudillos, ראשי צבא חזקים ששלטו במדינה כאילו היתה הממלכה הפרטית שלהם. במהלך 70 השנים הבאות, ברפובליקה הדומיניקנית היו התפרצויות רבות של מלחמות אזרחים והמדינה התאפיינה בחוסר יציבות פוליטי ותוהו ובוהו כלכלי.

במהלך הרבעון הבא של המאה, השליטה במדינה עברה מיד ליד. בין זו של הגנרל פדרו סנטנה והגנרל בואנהונטורה באאז. צבאותיהם נלחמו ללא הרף זה בזה על שליטה פוליטית. במאמץ לשמור על יציבות מסוימת, שני המנהיגים הצבאיים ביקשו סיוע מבחוץ. בשנת 1861, הגנרל פדרו סנטנה הוזמן ע"י ספרד לחזור ולהשתלט על המושבה לשעבר שלה. לאחר תקופה קצרה של ניהול כושל על ידי הספרדים, הדומיניקנים הודו בטעותם ואילצו את הספרדים להקים מחדש את הרפובליקה. ניסיון נוסף נעשה ליציבות כאשר הדומיניקנים הזמינו את ארצות הברית לקחת שליטה כעשור לאחר מכן. למרות שנשיא ארה"ב גרנט תמך בנושא הוא לא הצליח להעביר אותו בקונגרס האמריקאי.

במהלך המאה ה-19, כלכלת המדינה פנתה למקורות הכנסה אחרים. באזור הדרום-מערבי, תעשייה חדשה התעוררה והחלה כריתת וייצוא של עצים יקרים כמו מהגוני, אלון ועוד. במישורים והעמקים הצפוניים סביב סנטיאגו התעשייה התמקדה בגידול טבק לסיגרים הטובים בעולם וקפה.

בשנת 1882 יוליסס הורו (Ulises Heureaux), שכונה "Lilis," עלה לשלטון. הדיקטטורה האכזרית שלו שמרה על כוחה על ידי דיכוי אלים של מתנגדיו. Lilis טיפל בענייניה של המדינה כל כך גרוע שהיא נעה קדימה ואחורה בין משבר כלכלי לפיחות במטבע. בעקבות הירצחו בשנת 1899, כמה מושלים חדשים עלו לשלטון, רק כדי להיות מובסים במהירות על ידי מתנגדיהם הפוליטיים. מהר מאוד המצב הפנימי במדינה הידרדר לתוהו ובוהו.

בתחילת המאה ה-19, תעשיית הסוכר קמה לתחייה והרבה אמריקאים הגיעו אל הרפובליקה הדומיניקנית לקנות מטעים. בשנת 1916, האמריקאים רצו להרחיב את ההשפעה והכוח שלהם ברפובליקה הדומיניקנית והם השתמשו במלחמת העולם הראשונה כתירוץ להבאת נחתים מארה"ב לרפובליקה הדומיניקנית כדי "להגן עליה" מפני השתלטות המעצמות האירופאיות הגדולות כגון גרמניה.

הכיבוש האמריקאי של הרפובליקה הדומיניקנית (שנקרא "ההתערבות" בספרי ההיסטוריה של ארה"ב) נמשך 8 שנים. האמריקאים הורו לפרק את הצבא הדומיניקני ואילצו את האוכלוסייה להתפרק מנשקה. ממשלת בובות הועמדה וחוייבה לציית לפקודות מארה"ב. האמריקאים חידשו את המודלים של המבנה המשפטי שהיו עד אז כדי לצ'פר משקיעים אמריקאים, מה שאפשר להם לשלוט על יותר מגזרים כלכליים ולהסיר מחסומי יבוא ומכסים כמעט לכל מוצר אמריקאי שהובא לתוך הרפובליקה הדומיניקנית. למרות שעסקים דומיניקניים רבים חוו הפסדים כתוצאה מהשינויים אלה, האלימות הפוליטית חוסלה ושיפורים רבים הוכנסו לתשתיות ולמערכת החינוך של הרפובליקה הדומיניקנית.

הדיקטטור טרוחיו

אחד השינויים שהאמריקאים עשו היה הקמתו ואימונו של צבא חדש. הנימוק לכך היה כי צבא מאומן יכול לשמור על החוק, הסדר והביטחון ציבורי. בתקופת הכיבוש האמריקאי, קצין האפסנאות של הצבא הדומיניקני החדש היה פקיד טלגרף לשעבר בשם רפאל לֶאוֹנִידָס טְרוּחִיוֹ מולינה. איש חזק חסר מצפון שניצל את מעמדו החזק כדי לצבור הון אישי עצום ממעילות בכל הנוגע לרכש של ציוד צבאי. למרות שהרפובליקה הדומיניקנית הייתה יחסית חופשית לבחור ממשלה לאחר שכוחות ארה"ב עזבו בשנת 1924, תוך זמן קצר טרוחיו חסם את כל הרפורמות שניסתה להנהיג הממשלה ובשנת 1930 הוא לקח שליטה פוליטית מלאה על המדינה.

עם עזרה מהצבא, טרוחיו לא בזבז זמן והקים דיקטטורת דיכוי וארגן רשת נרחבת של מרגלים ומלשינים כדי לחסל כל יריב אפשרי. נאמניו לא היססו להשתמש באיומים, עינויים, או רצח של יריבים פוליטיים כדי להפחיד ולדכא את האוכלוסייה במטרה להבטיח את שלטונו ולצבור הון. כעבור זמן קצר הוא וביסס את שלטונו במידה כזו שהוא החל לטפל ברפובליקה הדומיניקנית כאילו היתה הממלכה הפרטית שלו. הוא היה כל כך יהיר ובטוח במעמדו שלא עברו שש שנים בראשות הממשלה והוא שינה את שם עיר הבירה מסנטו דומינגו (שם שהיה קיים במשך 400 שנים) ל-Ciudad Trujillo (קריית טרוחיו). כחלק מפולחן האישיות שהנהיג, הוא שינה את שם ההר הגבוה במדינה ל"פסגת טרוחיו", והציב את פסליו ברחבי המדינה.

טרוחיו קיבל תמיכה אמריקאית למהלכיו מכיוון והוא נתן תנאים נדיבים למשקיעים אמריקאים שרצו להשקיע ברפובליקה הדומיניקנית. יתרה מכך, לאחר מלחמת העולם השנייה, טרוחיו הראה תמיכה בארה"ב והתנגד פומבית לקומוניזם. לאחר תקופה בה החל להשתלט על עסקים גדולים דומיניקנים הוא גם החל לפזול את העסקים האמריקאים ובעיקר אל תעשיית הסוכר. השתלטות זו, בשילוב עם ההתערבות שלו בענייניהן הפנימיים של מדינות שכנות, הובילו להתפכחות בארה"ב ומאז החל שינוי ביחסה אליו.

אחת הפעולות הידועות ביותר לשמצה של טרוחיו היתה יחסו לשכנתה של הרפובליקה הדומיניקנית, הרפובליקה של האיטי. במשך מאות שנים היה חוסר בהירות בנוגע לקו הגבול בין שתי המדינות. לא זו בלבד שאזור הגבול הפך להיות מוקד הברחות בלתי פוסקות, אלא גם אלפי האיטיים החלו ליישב את האדמות סביב הגבול הלא ברור הזה. טרוחיו מעולם לא הסתיר את דעתו הגזענית על אותם "האיטים שחורי עור" וכך בשנת 1937, לאחר משא ומתן בינלאומי ראשון על קביעת הגבול עם נשיא האיטי, הוא הורה לצבאו לטבוח בכל תושבי האיטי בצד דומיניקני של הגבול. ההערכה היא כי כ-20,000 גברים, נשים וילדים, שרבים מהם חיו ברפובליקה הדומיניקנית דורות על גבי דורות, נטבחו במרחץ דמים של אלימות. רוב הטבח התבצע סביב עיירת הגבול מדחבון.

בניסיון להסיט את הביקורת בינלאומית מהטבח הנורא הזה, טרוחיו הציע לקלוט כ-100,000 פליטים יהודים מגרמניה הנאצית. אבל בסך הכל רק ל-600 משפחות יהודיות הוצע מקלט בשנת 1942באיזור סוסואה (כ-20 ק"מ ממזרח לפוארטו פלאטה). מתוך אותן המשפחות, רק כתריסר נשארו לצמיתות במקום, למרות שהם תרמו רבות להתפתחות הכלכלית של האיזור.

טרוחיו נשאר בשלטון במשך יותר מ -30 שנים, אך לקראת סוף שלטונו הצליח להרחיק אפילו את התומכים המושבעים שלו, כולל ארה"ב. ביום ה-30 במאי, 1961, רכבו נקלע למארב בשובו מפילגשו והדיקטטור נהרג. במותו, נודע כי הוא היה אחד האנשים העשירים ביותר בעולם, לאחר שצבר הון אישי מוערך שעלה על 500 מיליון דולר אמריקאי כולל בעלות על מרבית הקרקעות החקלאיות במדינה.

ההיסטוריה המודרנית של הרפובליקה הדומיניקנית

דגל הרפובליקה הדומיניקנית

לאחר רצח טרוחיו, סגן הנשיא באותה העת, ד"ר חואקין בלגר, השתלט על הנשיאות. שנה וחצי מאוחר יותר, חואן בוש, ממפלגת המהפכה הדומיניקנית (PRD), נבחר לנשיא. המצע הסוציאליסטי של בוש נתפס נשפט כקיצוני מדי על ידי ארה"ב, שהיתה אז די פרנואידית לגבי האפשרות של התפשטות הקומוניזם לאחר המהפכה המוצלחת של פידל קסטרו בקובה ובגלל הצבא הדומיניקני שטרוחיו דאג לטפח במשך שנים רבות. תומכי הצבא ניסו לחסום כל אחת מהרפורמות שניסה לחוקק בוש ותשעה חודשים מאוחר יותר הם הצליחו להדיח אותו מן הנשיאות.

בשנים שלאחר מכן שרר כאוס פוליטי וכלכלי ברפובליקה הדומיניקנית. זו הגיעה לשיאה כאשר מעמד הפועלים כרת ברית עם הפורשים מהצבא. נשיא ארה"ב באותה עת לינדון ג'ונסון הורה לחיל הנחתים האמריקאי לכבוש את הרפובליקה הדומיניקנית (שוב), הפעם בתואנה שהקומוניסטים היו אחראים למרד הפוליטי.

שנה לאחר מכן, המנהיג לשעבר ד"ר חואקין בלגר נבחר שוב לנשיאות בעזרת ארה"ב במה שהוכר על ידי כל המשקיפים כבחירות מבוימות. בלגר נותר בשלטון במשך 12 השנים הבאות ונבחר מחדש בשנת 1970 וב-1974. בשני המקרים האופוזיציה טענה כי הבחירות שוב תהיינה מבוימות, כך שהם אפילו לא ניסו להעלות מועמד להשתתף במרוצי הבחירות.

בבחירות של 1978, אזרחי הרפובליקה הדומיניקנית בחרו את ד"ר אנטוניו גוזמן ממפלגת המהפכה הדומיניקנית (PRD). בלגר ותומכיו ניסו לעשות הכל, כולל פעולות לא לגיטימיות על מנת לשמור על בלגר בנשיאות אבל תחת לחץ בינלאומי, במיוחד מממשלתו של הנשיא ג'ימי קרטר בארה"ב, נאלץ בלגר להודות בתבוסה ולפנות את כיסאו.

בשנת 1984, רגע לפני שסיים קדנציה של 4 שנים, ד"ר גוזמן התאבד, לכאורה לאחר שנודע לו כי בני משפחתו מקרבה ראשונה היו מעורבים בשחיתות מסיבית ובמעילה בכספי הממשלה. ד"ר סלבדור חורחה בלנקו, מאותה המפלגה, החליף את גוזמן כנשיא. בלנקו המשיך במסורת הדומיניקנית עתיקת היומים של תגמול מקורבים, בני משפחה וחברים קרובים. כהונתו בנשיאות הרפובליקה הדומיניקנית הסתיימה, בסופו של דבר, עקב טענות של שחיתות מסיבית וניצול לרעה של כספים מהממשלה. הוא נמצא מאוחר יותר אשם, הורשע ונענש ב-20 שנות מאסר.

מאוכזבים מהניהול הכושל והשחיתות של מנהיגי המפלגה המהפכנית הדומיניקנית (PRD), הדומיניקנים חזרו לקלפיות בשנת 1986 כדי לבחור שוב את ד"ר חואקין בלגר. בגלל שמפלגות האופוזיציה היו מפולגות ומסוכסכות, בשנת 1990, בלגר שוב נבחר מחדש. עם כל שנותיו כנשיא הרפובליקה הדומיניקנית, הוא הפך לכמעט דיקטטור כמו טרוחיו.

במהלך תקופה זו, הקהילה הבינלאומית גינתה את הממשלה הדומיניקנית שניצלה באופן מתמשך את עובדי קני סוכר  ההאיטים. אלפי עובדים אלה נאלצו לעשות עבודה מפרכת במשך שעות ארוכות תחת השמש החמה ותחת פיקוחם של שומרים חמושים. משקיפים בינלאומיים דיווחו שלפועלים שולם שכר רעב עבור עמלם והם לא יכלו לעזוב את מקום עבודתם, תנאים שהשוו את המצב לעבדות. ביוני 1991, תחת לחץ בינלאומי, כל העובדים האיטיים גורשו. על פי החשד, עדיין יש עובדים כאלה שממשיכים לחיות ברפובליקה הדומיניקנית של היום והם מתפרנסים בעיקר מעבודות כפיים בשכר נמוך כמו עבודות בענפי הבנייה והחקלאות בתוך הרפובליקה הדומיניקנית. בהתחשב במצב הכאוטי של הרפובליקה ההאיטית, עבורם המצב הנוכחי הוא יותר טוב מכלום.

בשנת 1994, בגיל 88 שנים, בלגר שוב הכריז על ניצחון בבחירות שמשקיפים בינלאומיים הסכימו פה אחד שהם זויפו. אלפי שמות של תומכי יריבו העיקרי, חוסה פרנסיסקו פנה גומז מהמפלגה המהפכנית הדומיניקנית (PRD) הושמדו. במאמץ למנוע התפרצות גדולה של אלימות, בלגר ופנה גומז נפגשו למשא ומתן וסיכמו שבלגר ישאר בשלטון עד שנתיים ולא ירוץ לבחירות מחדש לאחר מכן. בבחירות חודש מאי 1996 נבחר לאונל פרננדז וניצח עם 51% מהקולות. לפי ארגוני משקיפים בינלאומיים, הבחירות היו נקיות. הדומיניקנים נראו כמי שקבלו את התוצאות ללא מחאות וחיכו בתקווה לראות רפורמות ממשלתיות משמעותיות.

לאונל פרננדז

בשנת 2000, פרננדז איבד את השלטון בבחירות חופשיות להפליא, במיוחד לפי אמות המידה הדומיניקניות. אמנם המדינה נהנתה מהצמיחה הכלכלית הגדולה ביותר בתולדותיה אבל המצביעים בחרו במפלגה המהפכנית הדומיניקנית (PRD), בשל הסלידה ההולכת וגוברת מממשל פרננדז.

עד שנת 2001, התיירות והייצור תרמו רבות לכלכלת הרפובליקה הדומיניקנית עם צמיחה שנתית ממוצעת מרשימה של שבעה אחוזים.

בשנתיים שלאחר מכן הסימנים המעודדים שינו מגמה. בשנת 2003, המוסד הפיננסי הפרטי השלישי בגודלו ברפובליקה הדומיניקנית, Banco Internacional – Baninter הכריז על פשיטת רגל בשל הונאה ענקית. זמן קצר לאחר מכן, שני בנקים דומיניקניים גדולים אחרים הכריזו גם הם על פשיטת רגל. ההשפעה על הכלכלה הדומיניקנית היתה הרסנית. עד ינואר 2004, שבעה חודשים בלבד לאחר קריסתו של Baninter, שער החליפין של הפזו הדומיניקני אל מול הדולר ירד ל-50:1 (מתחת ל-16:1 בו שמר על יציבות משנת 1996 ועד 2002). יתרה מכך, קרן המטבע הבינלאומית (IMF) השעתה את ההלוואות לרפובליקה הדומיניקנית.

בחודש מאי 2004, אזרחי המדינה שנואשו מהמצב הקיים ורצו לחזור לשגשוג ולמרות שהאשימו את הממשל הקודם בשחיתות והונאה, הצביעו שוב לד"ר לאונל פרננדז ממפלגת השחרור הדומיניקנית (PLD).

נכון לשנת 2016 דנילו מדינה סאנצ'ז הוא נשיאה המכהן של הרפובליקה הדומיניקנית מאז 2012. מדינה הוא נינו של פרנסיסקו דל רוסאריו סאנצ'ז, האב המייסד של המדינה. מדינה כיהן בתור מזכיר המדינה הדומיניקני בשנים 1996-1999, ובין השנים 2004-2006.

שאלות נפוצות

למה יש שתי מדינות שחולקות את האי היספניולה?

הסיבה לכך שהאי היספניולה כולל את האיטי ואת הרפובליקה הדומיניקנית טמונה במאה ה-17, אז נלחמו המעצמות האירופאיות על השליטה בעולם החדש. אחת התוצאות היא שב-1697 חילקו ביניהן ספרד וצרפת את היספניולה ל-2 מדינות. השאר היסטוריה…

איך נקראה הרפובליקה הדומיניקנית במקור?

עד תחילת המאה ה-20, הרפובליקה הדומיניקנית נודעה בשם "סנטו דומינגו". השם הזה נותר עד היום, אבל אך ורק כשמה של עיר הבירה המקומית.

איזה שפה מדברים באי היספניולה?

מכיוון שהאי היספניולה מחולק בין האיטי והרפובליקה הדומיניקנית, מדברים בו שתי שפות: ספרדית ברפובליקה הדומיניקנית והאיטית-קריאולית בהאיטי.