מוזיאון הענבר בפוארטו פלאטה

במרכז העיר פוארטו פלטה (Parque Central) כ-100 מטר ליד המגדלים הלבנים-בוהקים של כנסיית סאן פיליפה, ברחוב דוארטה (Duarte) נמצא מוזיאון הענבר.


מוזיאון הענבר - ענבר דומיניקני עם נמלה
מוזיאון הענבר – ענבר דומיניקני עם נמלה

בתוך דוגמה בולטת לארכיטקטורה הוויקטוריאנית המאפיינת את הרפובליקה הדומיניקנית, מבני המוזיאון היפהפים, נמצאים אוספים ייחודיים של ענבר דומיניקני יקר. מומחים אומרים שהענבר הדומיניקני הוא הצלול ביותר בעולם.

מהו ענבר?

הענבר מסווג כאבן חן בגווני צהוב-כתום הנוטה להזהיב והוא למעשה שרף עץ שהתקשה במשך מיליוני שנים. בהרבה מקרים ניתן למצוא בתוכו צמחים ובעלי חיים מאובנים כגון חרקים. ענבר מהרפובליקה הדומיניקנית נחשב לבעל סיכוי גדול יותר להכיל חרקים, ועל כן מהווה אטרקציה מבחינתם של חובבי אבני חן וחובבי הרפתקאות כאחד. ענבר רפובליקני איכותי היום ניתן למצוא בעיקר במקומות הבאים: פוארטו פלטה, סנטיאגו, ברהונה ובחנויות שמוכרות אותו אונליין.


תכנון טיולים באנר

מוזיאון הענבר

בשנת 1980, לאחר השיקום של וילה בנץ, הוחלט לחשוף את אוסף המאובנים שבה לציבור הרחב. במקביל, פליאונתולוג אמריקני בשם ברנדט ג'יפארט הגיע לרפובליקה הדומיניקנית כמו נווט בודד עם היכטה הקטנה שלו כשמאחוריו 15  שנים של ניסיון בעבודה במוזיאון להיסטורית הטבע בקליבלנד. עם היכרותו את משפחת בנץ נוצר ביניהם חיבור מיידי ומתוך הבנה של חשיבות האוסף נרתמו כולם להרים את הפרויקט שהיום נקרא ,מוזיאון הענבר".

airalo ad

ברנדט, שנכבש על ידי המגוון של אבני הענבר עם החרקים, העלים והפרחים שלו תוך שהוא נשמר באופן מושלם ע"י השרף הפרהיסטורי כמו בתיבה קסומה, מכר את סירתו ובכסף שהתקבל התיישב בפוארטו פלטה והחל בעבודה.

המלאכה הארוכה של הכנת המקום, קיטלוג, בדיקת התשתיות, צילום האבנים או ציור שלהם בעזרת מיקרוסקופים ומצלמות נמשכה כשנתיים. העבודה לא היתה פשוטה והיו בדרך אתגרי לא פשוטים. נעשה שימוש במנורות יחודיות כדי שלא לפגוע באבנים, ונעשו תמונות מוגדלות בעזרת מצלמה שהורכבה על מיקרוסקופ.

המוזיאון, חלום של שנים רבות עם תחושה של תכלית, נפתח במרץ 1982. האוסף שבו מורכב מאלפי אבנים למרות שלא כולן מוצגות. חלקן יפות ומאוד נדירות. בין המוצגים הנחקרים והידועים ביותר נמצאת לטאה באורך 40 ס"מ במצב של שימור מושלם שמתוארכת לפני 30 עד 40 מיליון שנה. אורכו של הענבר הנושא אותה הוא 42.5 סנטימטרים. ענבר יוצא דופן אחר נוצר עם טיפות שרף שנפלו אחת אחרי השניה ויצרו צינורות קטנים שנראים כמו מחטים של אורן.

התהילה של מוזיאון הענבר הדומיניקני התפשטה אל מחוץ הרפובליקה הדומיניקנית. מדריכי טיולים החלו להפיץ את השמועה והמוזיאון החל להתמלא במבקרים מהר מאוד. היום ביקור במוזיאון הענבר הוא תחנת חובה לכל מטייל ברפובליקה הדומיניקנית ממש כמו ביקור בעיר הבירה סנטו דומינגו או בחופי פונטה קאנה.

סיורים מודרכים בכמה שפות מועברים בימים שני עד שבת, בשעות 09:00-06:00. אתר המוזיאון.

בחנות מוזיאון הענבר יש מבחר גדול של תכשיטי ענבר דומיניקניים. החנות נמצאת בפלאייה דוראדה פלאזה. אם אתם לא מגיעים לשם בקרוב, אל דאגה. נסו לחפש כאן ענבר ותכשיטים מענבר דומיניקני משובח.