חיסונים לרפובליקה הדומיניקנית

חיסונים לרפובליקה הדומיניקנית
חיסונים לרפובליקה הדומיניקנית

אמנם הרפובליקה הדומיניקנית נחשבת למדינה בעלת רמה בריאותית ירודה, אך בשורה התחתונה אתם לא צריכים לעשות חיסונים מלבד חיסון מלריה וצהבת A – וגם זה ליתר ביטחון. אבל כמו לכל כלל יש יוצאים מן הכלל…

 • מלריה – מומלץ לקבל חיסון אך מי שהולך להיות רק בסנטיאגו וסנטו דומינגו פטור.
 • דלקת כבד נגיפית A (צהבת) – מחלה זו נפוצה באיים הקריביים עקב תנאי תברואה ירודים כי הנגיף מועבר ע"י מזון או מים. בית החולים בני ציון ממליץ לנוסעים לרפובליקה הדומיניקנית לקבל סמוך לנסיעה חיסון פעיל: 2 זריקות שניתנות בהפרש 6-12 חודשים אשר מקנות חיסון לכל החיים. יעילות החיסון 98% אבל אם חליתם בעבר אתם פטורים כי המחלה מקנה 100% חסינות. ניתן לקבל חיסון משולב נגד צהבת A וטיפוס הבטן במידה ובכוונתכם לטעום מאכלים אקזוטים. (עוד על טיפוס הבטן בהמשך).

חיסונים לרפובליקה הדומיניקנית – הנחיות משרד הבריאות

משרד הבריאות ממליץ להתחסן גם נגד מחלות נוספות (פירוט בהמשך) במידה ואתם משתייכים לאחד הקבוצות הבאות:

 • תרמילאים.
 • נוסעים במסגרת טיול מאורגן תרמילאי שנמשך יותר מחודש.
 • נוסעים לביקורים חוזרים ותכופים ברפובליקה הדומיניקנית.Booking.com

המחלות אליהן צריך להתחסן

 • טיפוס הבטן (טייפואיד) – מחלה חיידקית שנגרמת ע"י חיידק באמצעות מזון או מים שזוהמו בצואה. החיסון לכך הוא אחד מהשניים: חיסון חי מוחלש ( הגנה ל-5 שנים) או חיסון שכולל רכיבים מהחיידק (הגנה לשנתיים). בכל מקרה, החיסון מאפשר 50-80% הגנה כנגד החיידק.
 • כלבת – מחלה זיהומית שנגרמת ע"י נגיף הכלבת. החיסון כולל זריקות לשריר הזרוע ונעשה 3 פעמים במשך 3 שבועות, כלומר כל שבוע.
 • דלקת כבד נגיפית B –  מחלה מדבקת שמועברת לדם באמצעות נגיף לאחר מגע עם דם או נוזלי גוף נגועים (רוק, זרע וכו').  החיסון ניתן לזרוע ב-3 מנות : הראשונה חצי שנה לפני הנסיעה, השנייה כחודש לאחר מכן והשלישית כמה שיותר קרוב לנסיעה. קופת חולים מכבי מייעצת לנוסעים לרפובליקה הדומיניקנית בפרק זמן מקוצר לעקוב אחר ההנחיות הבאות:
  • במידה והנסיעה מתרחשת בעוד חודש אפשר לקבל זריקה כל שבוע ב-3 השבועות שלפני הנסיעה. במקרה כזה, מומלץ לקבל זריקה נוספת כ-6-12 חודשים לאחר קבלת המנה הראשונה.
  • במידה והנסיעה קצרה (פחות מ-6 חודשים) עדיף לקבל 2 מנות חיסון במרווחי זמן גדולים
 • דלקת קרום המוח חדה – מחלה שמועברת ע"י קרציות או מוצרי חלב לא מפוסטרים. החיסון ניתן ב-3 מנות: אחת 6-12 חודשים לפני הנסיעה, השנייה כ-1-3 חודשים לאחר המנה הראשונה והשלישית כ-5-12 חודשים אחרי המנה השנייה. רצוי לקבל את שתי המנות הראשונות בחורף כדי לפתח עמידות לקרציות טרם תחילת פעולתן. כמו כן, במידה והטיול מתוכנן במהרה ניתן לצופף את החיסונים: את שתי המנות הראשונות בהפרש של שבועיים ואת השלישית 5-12 חודשים לאחר המנה הראשונה.

כמו כן, מומלץ להתחסן כנגד שפעת במידה ולא חוסנתם בארץ, אבל זה לא חובה ומומלץ רק לנוסעים בעונת החורף. במידה ואתם מתכננים טיול באזורים הכפריים ובמיוחד לאורך הגבול עם האיטי מומלץ חיסון נוסף: חיסון נגד טטנוס במידה ועברו לפחות 5 שנים מהחיסון הקודם. אבל אם הטיול שלכם כולל אך ורק נופש באתרי התיירות לאורך חופי המדינה כגון פונטה קאנה – אתם פטורים.

ועצה מאיתנו: אל תשכחו את פנקס החיסונים…